You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
2. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC: Boom ťažby ropy z bridlíc v USA skončí už po niekoľkých rokoch

„Na mnohých miestach ťažby už teraz prudko klesá produkcia, niekedy až o 60 %,“ uviedol generálny tajomník OPEC Abdalla Salem el-Badri pre týždenník Euro am Sonntag.

Ťažba ropy z bridlíc vzrastie v Severnej Amerike do roku 2018 na takmer 5 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov), potom však začne klesať. Naopak, produkcia OPEC do roku 2035 vyskočí o 10 miliónov barelov ropy denne, a to celkovo na 47 miliónov barelov denne, predpovedá Salem El-Badri.

USA v októbri po prvý raz po takmer 20 rokoch doma vyťažili viac ropy, než priviezli zo zahraničia. Produkcia Spojených štátov v októbri dosiahla najvyššiu úroveň za 24 rokov, uviedol v polovici novembra hovorca Bieleho domu Jay Carney. Naopak, dovoz ropy do USA klesol na najnižšiu úroveň za 17 rokov.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) USA v roku 2015 prevezmú úlohu najväčšieho globálneho producenta ropy. V priebehu najbližších 15 až 20 rokov by sa USA mohli stať úplne nezávislé od dovozu čierneho zlata.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.