Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OPEC a IEA znížili odhad svetového dopytu po rope

Správa znížila odhad tohtoročného rastu spotreby vo svete oproti minulému mesiacu o 180.000 barelov denne na 0,88 milióna barelov. V nasledujúcom roku čaká OPEC zvýšenie dopytu o 1,19 milióna barelov denne, je to však o 70.000 barelov menej než koľko organizácia odhadla v septembri.

„Na svetový dopyt má negatívny vplyv ekonomický útlm,” uviedla OPEC. Spomaľujúca americká ekonomika, vysoká nezamestnanosť a pocit neistoty medzi spotrebiteľmi znižujú dopyt v USA, zatiaľ čo európsku ekonomiku podkopáva dlhová kríza, dodala organizácia.

Obavy zo slabého dopytu  v dôsledku ekonomickej slabosti zrazili minulý týždeň cenu severomorskej ropy Brent dočasne pod hranicu 100 dolárov za barel a americkú ropu WTI pod 75 dolárov. Ropa je momentálne asi 20 % pod tohtoročnými jarnými maximami.

OPEC v správe predpovedala, že produkcia krajín mimo organizácie bude tento rok nižšia, než sa očakávalo. Vzhľadom k útlmu dopytu však OPEC zrejme tento výpadok nebude musieť kompenzovať.

Okrem OPEC sa produkcia ropy zvýši o 360.000 barelov denne, čo bude o 140.000 barelov menej než sa pred tým čakalo. Nasledujúci rok sa však rast produkcie nečlenských krajín podľa prognózy výrazne zrýchli na 830.000 barelov denne vďaka zvýšenej ťažbe v Brazílii, Kanade, Kolumbii a USA.

Vlastná ťažba OPEC klesla v septembri o 77.000 barelov na 29,9 miliónov barelov denne. Nasledujúci rok by sa mala produkcia členov kartelu pohybovať na približne rovnakej úrovni.

IEA: Dopyt po rope porastie pomalšie ako sa predpokladalo

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) takisto znížila odhad rastu dopytu po rope. Uvádza to vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu s ropu. Za slabším rastom dopytu v tomto a nasledujúcom roku bude podľa nej oslabenie tempa rastu globálnej ekonomiky.

IEA predpovedá, že v tomto roku sa dopyt zvýši o 1,25 miliónov barelov denne, čo bude asi o 160.000 barelov menej, než agentúra očakávala  predchádzajúcej správe. IEA ale znova zvýšila odhad objemu ropy, ktorý začne na trh do konca roka dodávať Líbya. Vývoz z tejto krajiny sa kvôli občianskej vojne na začiatku roka takmer zastavil.

Agentúra uviedla, že v Európe sa dopyt po rope v priebehu augusta zvýšil o 0,3 percenta. Za týmto rastom by ale čiastočne mohla byť snaha spotrebiteľov pred zásobiť sa pred zimou vykurovacím olejom.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.