Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OMV: Spory Ruska a Západu neovplyvnia dostavbu plynovodu Južný prúd

„Nikto vám nemôže povedať, aby ste plynovod nestavali. To je otázka, ktorú riešia zákony jednotlivých štátov. Plynovod je 50-ročný projekt, takže každý by sa na tieto veci mal pozerať realisticky,“ povedal šéf OMV Gerhard Roiss. Ako dodal, prípadné sankcie Európskej únie voči Rusku, ktoré by sa dotkli aj plynárenského sektora, by neboli rozumné. Zároveň upozornil, že zvýšenie počtu dodávateľských trás do Európy iba zvýši energetickú bezpečnosť kontinentu.

Plynovod Južný prúd, ktorý stavia Gazprom, by mal dodávať zemný plyn do južnej a strednej Európy popod Čierne more. Podobne ako v prípade plynovodu Severný prúd, ktorý zabezpečuje dodávky plynu pre Európu popod Baltské more, aj pri tomto projekte je cieľom obísť Ukrajinu. Výstavba sa začala koncom roka 2012, pričom prvé dodávky sú naplánované na rok 2016. Plynovod by mal byť v plnej prevádzke v roku 2018.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.