Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

OMV: Sankcie voči Rusku nebudú mať dopad na plynovod South Stream

Najnovšie sankcie Európskej únie uvalené na Rusko kvôli jeho postupu voči Ukrajine sa týkajú napríklad prístupu na finančné trhy či dodávok vyspelých technológií pre ropný priemysel. Nezahŕňajú však žiadne opatrenia k obmedzeniu dodávok plynu, upozorňuje Reuters.

OMV v júni podpísala s ruským plynárenským gigantom Gazpromom konečnú dohodu o výstavbe rakúskej vetvy plynovodu South Stream. Voči projektu má však výhrady Európska komisia, ktorá po marcovom pripojení ukrajinského Krymu k Rusku proces schvaľovania výstavby tohto plynovodu pozastavila. Komisia tvrdí, že projekt South Stream v súčasnej podobe odporuje protimonopolným pravidlám Európskej únie, pretože neponúka žiaden prístup tretím stranám.

Roiss však vyjadril presvedčenie, že Brusel nakoniec výstavbu plynovodu povolí. „Európa by sa sama strelila do nohy, keby výstavbe zabránila,“ prehlásil. Šéf OMV už v júni upozornil, že Európa ruský plyn potrebuje. Dodal, že v budúcnosti ho bude potrebovať ešte viac, pretože európska ťažba klesá.

South Stream má privádzať ruský plyn do západnej Európy cez Čierne more a Balkán a vyhnúť sa tak Ukrajine. Celkové náklady na tento projekt sa odhadujú na 40 miliárd dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.