Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OMV chce predať čerpacie stanice v ČR a odísť z českého trhu

OMV sa chce údajne sústrediť na ťažbu zemného plynu. Záujem o jej čerpacie stanice už prejavili všetci veľkí hráči. Cena transakcie sa odhaduje na 4 miliardy korún (161,59 milióna eur). Stanovisko OMV sa nepodarilo získať, ale podľa televízie si chce koncern na expanziu v ťažbe plynu zarobiť predajom niektorých zahraničných rafinérií aj čerpacích staníc. Do roku 2014 by tak chcel utŕžiť miliardu eur. Uvažuje preto, že sa úplne stiahne z niektorých krajín, medzi ktorými nechýba ani Česko.

OMV vlastní v 13 európskych štátoch 4700 čerpacích staníc. Podľa novej stratégie je isté, že firma zostane v Rakúsku, Nemecku, Rumunsku a Turecku. Naopak najmenej istú pozíciu má Česko, Slovensko, Taliansko, Bulharsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina.

Prvým signálom, že o Česko sa už rakúsky koncern nezaujíma bolo, že z krajiny stiahol svoje vedenie.

OMV v Česku prevádzkuje 220 čerpacích staníc. Záujem o ne už prejavili ruský Lukoil, ktorý má v Česku 40 benzínových čerpadiel. Ďalší potenciálni kupci Benzina a Shell majú viac čerpacích staníc. V ich prípade by preto takýto nákup musel schváliť protimonopolný úrad.

(1 EUR = 24,754 CZK)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.