Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. decembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Omán sa chystá kvôli lacnej rope škrtať vo výdavkoch a zvyšovať dane

„Rada ministrov schválila viac opatrení, aby čelila dôsledkom nižších cien ropy a zabezpečila udržateľnosť finančnej situácie krajiny,“ informovala ománska štátna tlačová agentúra ONA.

Medzi ohlásenými krokmi je podľa agentúry Reuters aj zvýšenie dane z príjmov právnických osôb, zvýšenie poplatkov za niektoré verejné služby a „úprava cien ropných produktov“ tak, aby lepšie zodpovedali cenám na globálnej úrovni. Zvýšenie cien benzínu zrejme vstúpi do platnosti v polovici januára.

Avizované zmeny má sledovať úrad pre ochranu spotrebiteľa, aby sa predišlo neprimeranému zdražovaniu. Podrobnejšie informácie ománska agentúra nepriniesla. Podľa webu GlobalPetrolPrices.com stál v pondelok liter benzínu v Ománe v prepočte 0,27 eur, čo Omán radí ku krajinám s najlacnejším benzínom na svete.

Ceny ropy na svetových trhoch klesli od polovice vlaňajška vplyvom prevahy ponuky nad dopytom o viac než 60 % a dostali sa pod 40 dolárov za barel.

Lacná ropa spôsobuje problémy aj ďalším krajinám v regióne, ktoré patria k producentom tejto suroviny. Saudská Arábia v pondelok oznámila, že bude kvôli prepadu cien ropy v tomto roku hospodáriť s rekordným rozpočtovým deficitom. V utorok sa v krajine zvýšili dotované ceny energií, vrátane benzínu. K liberalizácii cien palív v tomto roku pristúpili Spojené arabské emiráty, zatiaľ čo Kuvajt a Bahrajn ukončili štátnu podporu nafty a petroleja, poznamenala agentúra AFP.

Omán patrí v rámci šesťčlennej Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzkého zálivu (GCG) k menším producentom ropy, denne jej vyťaží zhruba jeden milión barelov. Krajina nie je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.