Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Okolie elektrárne vo Fukušime bude desiatky rokov mŕtva zóna

Okolie elektrárne Fukušima bude pravdepodobne niekoľko rokov neobývateľné. Technici poškodeného jadrové zdroja pokračujú v odčerpávaní vysoko zamorenej vody z reaktora číslo dva. Spoločnosť TEPCO, ktorej zničené zariadenie patrí, odhaduje množstvo vody na 20.000 ton. Fukušimskú prefektúru alebo susedné oblasti postihli ďalšie dve silné zemetrasenia, úrady ale podľa tlačových agentúr nevydali varovanie pred prívalovou vlnou tsunami.

„Nejakú dobu tam nebude môcť nikto žiť. Môže to trvať medzi desiatimi a dvadsiatimi rokmi,“ povedal Macumoto. Japonské úrady evakuovali obyvateľov v okruhu 20 kilometrov od elektrárne a zvažujú, že evakuovanú oblasť ešte rozšíria.

Japonský premiér Naoto Kan dnes ale prehlásil, že potraviny pochádzajúce z regiónu, kde sa elektráreň nachádza, sú bezpečné. Jeho vyjadrenie podporili aj odborníci z OSN. Podľa Kana by sa Japonci nemali vyhýbať potravinám z prefektúry Fukušima a naopak ich nákupom vyjadriť solidaritu s postihnutým regiónom.

Technici vo Fukušime dnes s pomocou prídavných púmp elektrárne odvádzali vodu, ktorá sa nahromadila v šachte reaktorov, do nádrže v budove turbogenerátora. Rádioaktívna voda pochádza priamo z reaktora, odkiaľ presiakla do suterénu a podzemných tunelov.

Fukušimskú prefektúru včera (13.4.) zasiahlo zemetrasenie so silou 5,8 stupňov Richterovej škály, teda s podobnou intenzitou ako desiatky ďalších, ktoré oblasť od marcovej katastrofy postihla. Otrasy bolo cítiť tiež v metropole Tokio. Úrady nemajú správy o prípadných zranených alebo škodách.

Ďalšie pomerne silné zemetrasenie so silou 6,1 stupňa Richtera otriaslo severovýchodným pobrežím vo štvrtok pred 6:00 tamojšieho času, oznámila americká geologická služba. Informácia o prípadných hmotných škodách alebo dokonca obetiach ani v tomto prípade neboli hlásené.

Ohnisko najnovších otrasov sa nachádzalo v hĺbke 11,2 kilometrov pod zemským povrchom asi 190 kilometrov východne od Morioky, hlavného mesta prefektúry Iwate susediacej s Fukušimou.

Letisko v meste Sendai, ktoré patrilo k najhoršie postihnutým miestam, včera opäť čiastočne zahájilo prevádzku. Sprevádzkovanie letiska znamená pre záchranárov a pomoc otvorenie dôležitej brány do postihnutého regiónu.

Po masívnom zemetrasení z 11. marca, ktoré dosiahlo 9. stupňov, zaznamenali seizmologické stanice stovky následných otrasov. V zoznamoch mŕtvych je 13.228 osôb, hľadá sa 14.529. V provizórnych podmienkach je momentálne ubytovaných zhruba 141.500 ľudí.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.