Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Oettinger: Šanca na prelom v spore o plyn je 50 na 50

Oettinger má dnes v Bruseli sprostredkovať rozhovory ministrov pre energetiku Ruska a Ukrajiny. Predchádzajúce dve kolá rokovaní k dohode neviedli. Kameňom úrazu sú peniaze: Ukrajina zatiaľ len hľadá financie na nákup zimných dodávok z Ruska a tiež na krytie dlhu za staré kontrakty. Dlh dosiahol čiastku 4,5 miliardy dolárov, z ktorých 3,1 miliardy má Kyjev uhradiť do konca roka.

Cena za zimný plyn bola dohodnutá vo výške 385 dolárov za 1000 m3.

„Potrebujeme ale peniaze na úhradu zimných dodávok vopred,“ povedal Oettinger nemeckej televízii. Moskva varovala, že akýkoľvek budúci plyn pošle pre Ukrajinu len v prípade, že Kyjev za dodávku zaplatí vopred.

Ak sa dnes dohoda nedosiahne, podľa ruských médií hrozí vážna kríza. Nielen preto, že vykurovacia sezóna prakticky začala, ale aj preto, že Oettinger vo svojej funkcii od 1. novembra končí a jeho nástupca bude potrebovať čas na oboznámenie sa so situáciou.

Ukrajinská politická strana Blok Petra Porošenka dnes zverejnila návrh novej koaličnej zmluvy, ktorou sa má vo svojej činnosti riadiť budúca proeurópska ukrajinská vláda. V pasáži venovanej energetike sa hovorí, že jedným z hlavných cieľov vlády bude diverzifikácia energetických zdrojov. Žiadny zahraničný dodávateľ plynu alebo jadrového paliva sa do budúcna nemá podieľať na ukrajinskej spotrebe viac než 30 percentným podielom.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.