Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gunther Oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
29. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Oettinger: Plyn je kľúčom k energetickej budúcnosti Európy

Komisár odhadol, že naplnenie vízie urobiť z Európy najväčší svetový trh s plynom si vyžiada najmenej desať rokov a najmenej 70 miliárd eur investícií. „Budeme potrebovať viac infraštruktúry, viac zdrojov a prepravných trás,“ povedal Oettinger.

Za kľúčové prvky pre funkčnosť a bezpečnosť dodávok označil plynové zásobníky a nové terminály pre dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG).

Plyn je podľa Oettingera ideálnym palivom, pretože má mnohostranné použitie, je bezpečný, je optimálnym partnerom obnoviteľných zdrojov a je navyše „unikátnou príležitosťou na znižovanie emisií oxidu uhličitého do roku 2030“. Komisár obzvlášť poukázal na možnosť rýchleho rozvoja jeho použitia v doprave a v niektorých krajinách EÚ pre vykurovanie.

Oettinger uistil investorov, že Európa pre nich vytvorí v plynovej infraštruktúre stabilné prostredie vrátane „investičných stimulov pre riskantné inovačné projekty“. „Rozvíjame náš systém infraštruktúry pre plyn najlepším možným spôsobom. Potrebujeme len čas a peniaze, ale máme jasnú stratégiu, celoeurópsky plán. Som si istý, že za desať až pätnásť rokov budeme pripravení,“ povedal komisár.

O bridlicovom plyne, ktorého prudký rozvoj znížil ceny na americkom trhu približne na šestinu úrovne v Európe, je podľa Oettingera zatiaľ predčasné hovoriť konkrétnejšie. „Je zatiaľ príliš skoro na odhady jeho vplyvu, môže sa ale stať potenciálne dôležitým novým zdrojom,“ povedal komisár.

Oettinger kritizoval cenovú indexáciu, v ktorej v dlhodobých dohodách sa pravidelné cenové úpravy viažu na vývoj cien ropy. Indexácia cien na ropu je podľa neho v dôsledku čím ďalej nezávislejšieho trhového vývoja cien plynu pre spotrebiteľov čoraz škodlivejšia. „Niektoré členské štáty vplyvom indexácie platia o 40 % viac než iné, aj keď majú dobré prepojenia,“ povedal.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.