Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Oettinger: Niektoré reaktory nemusia splniť prísne normy

Niektoré jadrové reaktory na území EÚ nemusia vyhovieť najprísnejším požiadavkám na bezpečnosť, vyhlásil vo štvrtok európsky komisár pre energetiku Günther Öttinger. Po tom, ako vlny tsunami spôsobili haváriu v japonskom nukleárnom komplexe Fukušima, má prejsť dôkladnými previerkami všetkých 143 jadrových reaktorov, ktoré sa nachádzajú na území EÚ.

„Stresové testy, ktoré EÚ vykoná v európskych nukleárnych reaktoroch, môžu poukázať na to, že nie všetky zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným normám,“ povedal Öttinger pre televíznu stanicu Arte TV. Vyjadrenia eurokomisára prekvapili francúzskeho ministra energetiky Erica Bessona. „Pokiaľ má komisár tak vážne informácie, ako naznačuje, tak nerozumiem, prečo o tom nehovoril už skôr,“ povedal na tlačovej konferencii Besson.

Zhruba tretina z celkových kapacít v jadrovej energetike v rámci Európy pochádza z Francúzska. Krajina má k dispozícii 58 reaktorov, ktoré prevádzkuje štátna energetická spoločnosť EDF. Francúzsko je celosvetovo krajinou s najvyššou mierou závislosti na jadrovej energetike. Vláda v Paríži v stredu konštatovala, že z krízovej situácie v Japonsku si treba vziať ponaučenie, zároveň však dôrazne potvrdila záväzok zotrvať pri nukleárnej energii.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.