Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gunther Oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
26. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Oettinger: Nemecko musí obmedziť dotácie pre OZE

„Musíme zaviesť rýchlostný limit,“ povedal Oettinger na konferencii v Kolíne nad Rýnom. Dodal, že prirážka na obnoviteľné zdroje, ktorá tento rok predstavuje 3,6 eurocentu z celkovej ceny 25 centov za kWh, podľa expertov na budúci rok vzrastie o 40 % nad päť centov. V ďalších rokoch sa môže vrátane dane z pridanej hodnoty vyšplhať až na deväť centov, teda takmer tretinu ceny.

Garancia vysokej ceny povzbudila prevádzkovateľa v Nemecku k prudkému zvyšovaniu solárnych a veterných inštalácií a dostala Nemecko v tomto smere na prvú priečku v Európe. S prudkému rastu počtu obnoviteľných zdrojov však tiež prudko rastie cena energie, a Nemecko tak má teraz druhú najvyššiu cenu v EÚ, uviedla agentúra Reuters. Celý účet za to platia odberatelia a najmä bežní spotrebitelia, pretože priemyselné firmy dostávajú od vlády v stále väčší počet úľav, aby si „udržali konkurencieschopnosť“.

Účet priemernej domácnosti za elektrinu pri raste prirážky nad päť centov vzrastie o 70 eur nad tohtoročných 900 eur, z ktorých už na „zelenú“ energiu ide 150 eur. Celkové náklady domácností za obnoviteľné zdroje tento rok dosiahnu 16 miliárd eur a budúci rok vzrastú na 20 miliárd eur.

Šéf energetického koncernu RWE Peter Terium predpovedal, že prirážka budúci rok vzrastie až na 5,4 centu na kWh. „To je príliš veľa,“ povedal a dodal, že verejná mienka by sa kvôli tomu mohla obrátiť proti nemeckej stratégii rozvoja obnoviteľných zdrojov. Tú Berlín prijal bez konzultácie so svojimi partnermi v EÚ, aby mohol odstúpiť od jadrovej energie.

Oettinger a Terium sa na konferencii vyslovili za to, aby sa subvencovanie obnoviteľných zdrojov organizovalo viac na úrovni celej EÚ, vraj aby to odrážalo postup harmonizácie. Nemecko čakajú budúci rok parlamentné voľby a otázka nákladov na energiu bude zrejme pre voliča jedna zo zásadných.

Nemecko chce zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020 na 35 % z dnešných 25 % a do roku 2050 na 80 %. Nemecký minister životného prostredia Peter Altmaier však minulý mesiac povedal, že prechod k obnoviteľným zdrojom sa bude musieť pribrzdiť, pretože spotrebitelia už tak nesú na svojich bedrách väčšinu rozsiahlych nákladov na zmenu energetickej politiky.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.