Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Oettinger navrhne Rusku a Ukrajine kompromisné riešenie

Ak bude nálada na rokovaniach konštruktívna, Oettinger dúfa, že sa podarí dosiahnuť dohodu aspoň o dočasnom obnovení dodávok plynu na Ukrajinu od októbra do apríla, na pokrytie jej zimnej spotreby.

Rusko zastavilo export plynu na Ukrajinu 16. júna pre nezaplatené účty za predchádzajúce dodávky. Vláda v Kyjeve totiž nesúhlasila s cenou, ktorú jej Moskva účtuje za plyn. Oettinger sprostredkoval niekoľko rokovaní medzi oboma štátmi, ale zatiaľ bez výsledku.

Podľa eurokomisára sa však podarilo dosiahnuť pokrok pri výmene „údajov, faktov a čísiel medzi Ukrajinou a Európskou úniou (EÚ), aj medzi ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz a plynárenským priemyslom v EÚ, a tiež medzi ruským energetickým koncernom Gazprom a EÚ“.

Oettinger na dnešnej tlačovej konferencii v Bruseli vyjadril nádej, že sa obom stranám podarí dospieť ku kompromisnému riešeniu, aby nemala Ukrajina problémy s nedostatkom plynu počas zimnej sezóny od októbra 2014 do apríla 2015.

Na tlačovej konferencii bol prítomný aj nórsky minister energetiky Tord Lien, ktorý vyjadril svoju „plnú podporu snahám EÚ o dosiahnutie energetickej bezpečnosti“. No na otázky novinárov, či Nórsko, ktoré nie je členom EÚ, môže dodať únii viac plynu, odvetil, že nórska vláda s plynom neobchoduje. Čo znamená, že rozhodnutie je v rukách firiem v škandinávskej krajine, ktoré už v minulosti naznačili, že pomôžu EÚ v prípade krízy s dodávkami, ak to „z komerčného hľadiska bude mať zmysel“.

Rusko je najväčším dodávateľom energií do EÚ. Pokrýva zhruba tretinu z celkovej spotreby plynu v európskom bloku, z toho zhruba polovicu prepravuje potrubím, ktoré vedie cez Ukrajinu. Nórsko je druhým najväčším dodávateľom plynu do EÚ.

Podľa EÚ sú zatiaľ dodávky plynu z Ruska bez väčších problémov, aj keď niektoré štáty, vrátane Slovenska, zaznamenali ich pokles. Brusel zároveň pracuje na stratégii, ktorá by pomohla zvýšiť energetickú bezpečnosť EÚ a zredukovať závislosť na plyne z Ruska. Jednou z ciest je vybudovanie ďalších zásobníkov. Oettinger dnes zopakoval, že podľa neho by bolo rozumné zmeniť požiadavku EÚ, aby mali štáty skladovacie kapacity zodpovedajúce 30 dňom ich spotreby plynu a zvýšiť ju na 60 dní.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.