Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

ÖMV: Komisia preveruje firmy, ktoré odoberajú plyn z Ruska (2)

„Prebieha vyšetrovanie európskych protimonopolných úradov, ktoré sa týka plynu. Preverujú firmy, ktoré odoberajú plyn z Ruska,“ povedal novinárom.

Inšpektori EK v pondelok 27. septembra oznámili, že uskutočnili razie vo viacerých plynárenských firmách, ktoré pôsobia v 10 krajinách Európskej únie. Dôvodom je podozrenie, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže. Komisia má údajne informácie, že si rozdelili trh a bránili konkurencii v prístupe k distribučnej sieti a tým aj odberateľom, aby si mohli vybrať zo širšej ponuky dodávateľských firiem. Vďaka tomu mohli plynári zákazníkom diktovať ceny.

Komisia nevymenovala firmy, v ktorých podnikala razie, ani krajiny, v ktorých pôsobia. Rakúska ÖMV potvrdila, že je jednou z preverovaných spoločností a s európskymi úradmi plne spolupracuje.

Podľa českého internetového portálu idnes.cz medzi podozrivými sú aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP), RWE Transgas a Vemex. Jeho manažér Hugo Kysilka sa domnieva, že vyšetrovanie Vemexu súvisí s materskou spoločnosťou Gazprom Germania. „Berieme to ako bežnú kontrolu. Sme si istí, že máme všetko v poriadku,“ uviedol.

„Európska komisia uskutočňuje v SPP kontrolu. Spoločnosť s inšpektormi plne spolupracuje. Bližšie nemôžeme túto záležitosť komentovať,“ reagoval hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Hovorca RWE Martin Chalupský zase idnes.cz potvrdil, že inšpektori zavítali aj do RWE AG, RWE Transgas a RWE Supply & Trading.

Ďalšími vyšetrovanými spoločnosťami sú podľa internetového portálu firmy E.ON Ruhrgas so sídlom v Essene, a tiež firmy v Poľsku a v Maďarsku.

Komisia v súvislosti s raziami pripomenula, že samotné vyšetrovanie ešte neznamená, že tieto firmy porušili pravidlá. To ukážu až konečné výsledky.

Informovali o tom agentúra Bloomberg a idnes.cz.

UPOZORNENIE:

Správa je rozšírená o reakciu SPP v 6. odseku.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.