Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
logo Transpetrol - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Martin Baumann
28. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Odstávka českej rafinérie poškodí hospodárenie Transpetrolu

Spoločnosť Česká rafinérská je aktuálne jediným spracovateľom ropy v Česku. Prevádzkuje dve rafinérie, v Kralupech nad Vltavou a Litvínove. Obidva závody postihli technické problémy. Rafinéria v Litvínove, ktorá je odberateľom ruskej ropy REBCO prostredníctvom ropovodu Družba, fungovala kvôli požiaru na etylénovej jednotke v obmedzenom režime od augusta 2015 až do októbra 2016.

Pokles dopytu v Českej republike pocítil aj slovenský prepravca. „Transpetrol zaznamenáva v priebehu roka 2016 znížený objem prepravy pre spoločnosť Česká rafinérska, pričom rafinéria nás pravidelne informuje o aktuálnom stave a predpokladaných objemoch prepravy ropy,” uviedla štátna spoločnosť v stanovisku pre náš portál.

Transpetrol tvrdí, že dôsledky obmedzenej prepravy na hospodárenie priebežne vyhodnocuje. „Spoločnosť Transpetrol z dôvodu udalosti, ktoré spôsobili pokles prepravy ropy a tým aj pokles výnosov, pristúpila k uplatňovaniu opatrení s cieľom minimalizovať negatívne dopady na jej hospodárenie,” reagovala firma. Vlani pritom štátnemu prepravcovi narástol zisk. Hlavný odberateľ, bratislavský Slovnaft, spracoval 5,9 miliónov ton ruskej ropy. Medziročne sa zvýšila aj preprava do Česka na úroveň 3,9 miliónov ton, čo je skoro 40 % prepravovaného množstva.

Objem prepravy Transpetrolu podľa odberateľov (2011-2015)

Údaje uvedené v tisíckach ton. Zdroj: Výročná správa Transpetrolu

Zatiaľ však nie je známe, ako veľký bude výpadok ropných dodávok do Česka. Okrem Družby sa čierne zlato dostáva do Česka prostredníctvom ropovodu IKL, ktorý je v prevádzke už dvadsať rokov a zásobuje rafinériu v Kralupoch nad Vltavou. Tamojší prepravca Mero očakáva medziročný pokles prepravy o viac než štvrtinu. „Celkový objem prepravy očakávame zhruba vo výške 5,3 miliónov ton,” uviedla pre náš portál Radomíra Doležalová, tajomníčka Mero.

Unipetrol, ktorý vlastní obidve české rafinérie, počíta v poslednom kvartáli s maximálnym vyťažením rafinérskej kapacity v Litvínove i Kralupoch. „Čo sa týka dovozu ropy, súhrne platí, že v priebehu prvých troch kvartálov tohto roka sme spracovali necelých 3,5 miliónov ton,” povedal hovorca Mikuláš Duda. Holding sa musel vyrovnať taktiež s odstávkou rafinérie v Kralupoch. Májová havária na krakovacej jednotke vyradila závod z prevádzky až do októbra.

© energia.sk

Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.