Odstavenie nemeckých jadrových elektrární zdraží elektrinu
Francúzsky minister energetiky a priemyslu Eric Besson uviedol, že by si želal, aby bol o nemeckom zámere informovaný skôr, než sa prijalo. „Nemecko je suverénne, ale dôsledky jeho rozhodnutia sú celoeurópske,“ uviedol minister nasrdene. Veľmi roztrpčení sú aj mnohí poslanci Európskeho parlamentu. Informoval o tom poslanec uvedeného orgánu Nemec Herbert Reul, predseda jeho priemyselného výboru.
Reul dokonca svoje rozhorčenie vyjadril v liste komisárovi EÚ pre energetiku Güntherovi Oettingerovi. Poukázal v ňom na to, že v súvislosti s odstavením veľkého energetického výkonu v Nemecku nie je zmienka o tom, „aké riziká s tým vznikli pre susedné štáty a pre celú kontinentálnu celoeurópsku sieť“.
Susedov Nemecka sa budú priamo dotýkať aj ceny rastu elektrickej energie a náklady na emisie.
Po rozhodnutí spolkovej vlády ihneď odstaviť osem najstarších nemeckých jadrových elektrární ceny elektriny na energetickej burze v Lipsku vzrástli takmer o 10 %, teda o 5 eur na megawatthodinu.
Vývoj v Nemecku sa prejaví aj v cene elektriny v Česku. Jeho regulačný úrad ráta s rastom ceny elektriny pre súkromný sektor o 5 % a pre veľkých odberateľov o 8,8 %.
V Bruseli sa podľa interných výpočtov lobistických kruhov uvádza, že unáhlené nemecké rozhodnutie o rozchode s jadrovou energetikou bude stáť časom Európanov takmer 40 miliárd eur.
Zdražie aj ochrana ovzdušia. Výkon ôsmich starých atómiek bude treba nahradiť plynovými a klasickými elektrárňami, ktoré dodatočne zaťažia ovzdušie 30 miliónmi ton kysličníka uhličitého ročne. A tak cena voľných emisných kvót na trhu rýchlo rastie. Už v deň odstavenia atómiek ich kurz stúpol o 1,50 eura na tonu. Časom však náklady na ochranu životného prostredia dodatočne vzrastú o 4,5 až 7,5 miliardy eur ročne.
Informoval o tom nemecký denník Die Welt.
Copyright © TASR 2011