Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júla 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Odstavenie jadrových elektrární v Nemecku do r. 2022 schválila aj Spolková rada

Príslušný zákon čaká teraz už iba na podpis hlavy štátu, prezidenta Christiana Wulffa.

Nemecko už krátko po jadrovej katastrofe v Japonsku odstavilo sedem najstarších jadrových elektrární, ktoré – podobne ako ôsma odstavená už skôr kvôli opakovaným problémom – prevádzku neobnovia. Ostávajúcich deväť zariadení odstavia postupne v priebehu nasledujúcich 11 rokov.

Viacerí krajinskí premiéri, ktorí v Spolkovej rade hlasovali jednoznačne za návrh spolkovej vlády, hovorili dnes o historickom dni pre Nemecko. Súčasne však takmer unisono poukazovali na fakt, že odklon od jadra nebude jednoduchý a že potrebné bude aj zintenzívnené využívanie konvenčných zdrojov energie, vrátane uhlia. S kritikou sa stretli iba niektoré sprievodné legislatívne normy, súvisiace so zásadnou zmenou energetickej politiky krajiny.

Spolková rada (Bundesrat) je významným nemeckým ústavným orgánom, v ktorom majú svoje zastúpenie všetky spolkové krajiny. Tie sa v ňom majú možnosť vyjadrovať k dôležitým legislatívnym otázkam, ale napríklad aj európskym záležitostiam.

Nemecký zákonodarný zbor Spolkový snem (Bundestag) už návrh vlády kancelárky Angely Merkelovej odstaviť všetky jadrové elektrárne v krajine do roku 2022 schválil 30. júna.

Zdroj: DPA

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.