Odklon Nemecka od jadra bude stáť 335 mld. eur
Hoci Nemecko zvládne urýchlený odklon od jadra bez vážnych výpadkov elektriny, podniky za to zaplatia značným zdražením elektriny. Tá je už teraz jednou z najvyšších v Európe. Vláda síce rozhodla o odstavení jadrových elektrární do roku 2020 a o výraznom zvýšení podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE), dosiaľ však nevyčíslila výšku súvisiacich nákladov, kto a ako ich zaplatí, informuje slovenský EurActiv.
V dvoch štúdiách švajčiarskeho inštitútu Prognos, ktoré si nechalo vypracovať Združenie bavorského hospodárstva (VBW), sa uvádza, že pre podniky v energeticky náročných sektoroch sa do roku 2023 cena elektriny zvýši v porovnaní s rokom 2010 o 41 %. Ak by prevádzka atómových elektrární pokračovala do roku 2042, tak ako to navrhovalo VBW minulý rok vo svojom energeticko-hospodárskom koncepte, cena elektriny by sa v danom období zvýšila o 26,5 %.
Dôsledky odstavenia jadrových elektrární budú tiež odlišné pre jednotlivé spolkové krajiny – predovšetkým v Bavorsku, kde je mnoho energeticky náročných podnikov a veľká časť elektriny pochádza z jadra, prinesie rýchla zmena energetických plánov viacero rizík.
„Očakávaný vzostup cien elektriny pre priemysel ohrozí celé odvetvia. To nemôžeme akceptovať,“ uviedol pre nemecký denník Die Welt zástupca VBW Bertram Brossardt.
Značná podpora OZE
Najviac obáv vyvoláva obnoviteľná energia. Ak chce vláda dodržať svoj cieľ vyrábať do roku 2050 až 80 % elektriny z OZE a dodržať novelu zákona o OZE, ktorú schválila v júli 2011, celkové náklady na ich rozšírenie sa do roku 2030 podľa inštitútu vyšplhajú na 335 miliárd eur.
Cena elektriny z OZE sa momentálne v Nemecku pohybuje na úrovni 3,5 centa za kilowatthodinu. V budúcich rokoch však môže narásť až na 6 centov. Nepriame náklady na túto energiu by podľa švajčiarskeho inštitútu mohli byť v roku 2030 na úrovni 250 miliárd eur. Ďalších 85 miliárd bude stáť budovanie nových rozvodných sietí pre dodávky z obnoviteľných zdrojov.
Domácnosti sa drahej elektriny obávať nemusia
V cenách elektriny pre drobných spotrebiteľov by sa odstavenie atómových elektrární nemalo prejaviť tak výrazne.
Nemecké domácnosti platia v súčasnosti asi 23,5 centa za kilowatthodinu elektriny. Do roku 2023 by to malo byť len o 5 centov viac, teda takmer toľko ako pri pokračovaní prevádzky atómových elektrární. Pri zvýšení nákladov priemyselných podnikov však spotrebitelia môžu očakávať nepriaznivý vplyv na ceny ich produktov.
Text: EurActiv.sk
Ilustračná foto: SITA/AP Photo