Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Odklon Nemecka od jadra bol príčinou spomalenia rastu HDP

Rozhodnutie Nemecka o odklone od jadrovej energetiky sa podpísalo pod výrazné spomalenie ekonomiky krajiny. Najväčšia európska ekonomika totiž zvýšila dovoz energií, aby vykompenzovala pokles domácej produkčnej kapacity. Podľa údajov nemeckého štatistického úradu, ktoré boli zverejnené vo štvrtok, hrubý domáci produkt (HDP) posilnil v druhom kvartáli v porovnaní s prvým len o 0,1 % po tom, čo sa ekonomika v predchádzajúcom štvrťroku podľa revidovaných údajov zväčšila o 1,3 %. Potvrdil sa tak predbežný odhad.

Stav obchodnej bilancie ubral celkovému rastu HDP v druhom kvartáli 0,3 percentuálneho bodu, keďže dovoz rástol rýchlejšie ako vývoz. „Výrazne bol cítiť odklon Nemecka od jadra. Nemecko energie sotva vyviezlo, zatiaľ čo vyšší dovoz bol nevyhnutný na uspokojenie dopytu,“ uvádza štatistický úrad. Nemecká vláda v reakcii na jadrovú krízu v Japonsku ukončila natrvalo činnosť ôsmich jadrových elektrární a do roku 2022 chce postupne zastaviť výrobu energie z jadra.

Zdroj:  © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.