Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malatinsky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Foto: TASR/Michal Svítok
2. júla 2014 Ostatné od Energia.skSITA

Odchádza minister

Keď dochádza k výmene ministra, na mieste sú predovšetkým dve otázky: jeho odbornosť a schopnosť komunikácie. Na rozdiel od manažérskeho postu v štátnej firme, práca ministra je aj o tvorbe politiky, pričom základným nástrojom sú komunikačné zručnosti tých, ktorí politiku vytvárajú.

Minister hospodárstva Malatinský sedel vo vláde ako zástupca nominovaný priemyslom. Odhliadnuc od toho, do akej miery bola jeho voľba naozaj reprezentatívnou z pohľadu energetiky a priemyslu všeobecne, faktom je, že v tomto prostredí „vyrástol“. Odchádza teda človek, ktorý problematike pravdepodobne rozumel.

„Pravdepodobne“ preto, lebo sám Malatinský počas ostatných dvoch rokov nevyvinul veľa úsilia, aby tlmočil výsledky svojej práce i širšie, než len za zatvorenými dverami na zasadnutiach vlády alebo interne na pôde ministerstva.

Momentov, kedy minister k niektorej téme vystúpil, bolo veľmi málo. Rozhovorov, ktoré poskytol médiám, bolo tiež iba zopár.

Do tretice – šancu prejaviť sa aj ako politik nevyužil, hoci veľkú príležitosť mal hneď v decembri 2012, pri spornom pokuse novelizovať zákon č. 309/2009 o podpore obnoviteľných zdrojov a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Ak by legislatívny zámer prešiel, do systému podpory by bez riadneho zdôvodnenia spadli aj veľké paroplynové cykly. Konať rázne mohol aj neskôr, v septembri minulého roka, keď sa v „properties“ vládneho materiálu o zmene akcionárskej štruktúry SPP objavila identifikácia finančnej skupiny.

Je však potrebné pripomenúť, že napriek všetkému ako minister stál pri zásadných zmenách v slovenskej energetike, medzi nimi najmä pri úpravách v akcionárskej štruktúre Slovenského plynárenského priemyslu a Stredoslovenskej energetiky. Počas jeho ministrovania sa tiež viac razy dostala do popredia otázka dostavby Mochoviec, pričom proces navyšovania rozpočtu nebol hladký najmä pre postoj zástupcov štátu na valnom zhromaždení Slovenských elektrární. Rovnako sa tiež jeho pôsobenie v úrade prekrýva aj s prvými náznakmi budúcich problémov s tranzitom plynu cez územie Ukrajiny či špekuláciami o odchode Enelu zo slovenského trhu.

Z vyššie uvedeného nemožno usúdiť, že by sa minister Malatinský vo svojom úrade nemal čím v energetike zaoberať, skôr naopak – pravdepodobne k mnohému, čo sa udialo, sám osobne a vo veľkej miere prispel.

Na druhej strane sa však ani len nepokúsil cielenejšie komunikovať všetko to, čo sa na pôde ministerstva pripravovalo, dialo a dosiahlo. A to je zrejme dôvod dohody o demisii medzi ním a premiérom. Dohody uzavretej v čase, kedy sú  ďalšie parlamentné voľby čoraz bližšie, a komunikačné schopnosti sú fenoménom, pre ktoré strany voľby nielen vyhrávajú, ale aj prehrávajú.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.