Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Odbory v SPP žiadajú akcionárov o zastavenie zadlžovania a prepúšťania

„Žiadame akcionárov skupiny SPP – po prvé, zastavte zadlžovanie SPP. Po druhé, zastavte vytváranie zisku na úkor zamestnancov. Po tretie, zastavte nezmyselné prepúšťanie. Tieto tri body sú hlavným mottom nášho dnešného zhromaždenia a tie pošleme akcionárom. Nech sa zamyslia, či chcú mať takúto masu ľudí znovu a niekde úplne inde,“ vyhlásil na zhromaždení predseda POZ Peter Kováč.

Slovenské plynárenstvo sa podľa neho dostáva do veľmi ťažkej situácie, a to nie tým, že by nebolo výkonné, ale tým, že sa z neho berie viac ako dokáže vyprodukovať. „Na dlh sa nedá dlho žiť a akonáhle budeme robiť dlhy, ktoré nebudeme vedieť splácať, tak prídu veritelia a plynárenstvo nám rozoberú. Dnes ešte môžeme povedať, že plynárenstvo je sektorom národného hospodárstva, ktoré je stabilizujúce. Bude také aj o desať rokov?“ poznamenal.

Pracovníci tohto odvetvia podľa Kováča nikdy predtým takto neprotestovali. „Tlak, ktorý sa však na ľudí vytvára, je enormný,“ myslí si. Jedným z dôvodov protestu je to, že pracovníci SPP majú „fantastickú neistotu, nevedia dňa ani minúty, kedy zamestnávateľ povie: ty končíš, dovidenia“. „Systém prepúšťania nie je totiž postavený na nejakom exaktnom plánovaní. Jednoducho len niekoho napadne a odíde naraz z podniku 10 ľudí. Ľudia túto neistotu pociťujú, preto nás tu nie je tak veľa, lebo mnohí z nich sa boja o svoju robotu,“ konštatoval.

Poukázal tiež na to, že sa v súčasnosti v dvoch dcérskych spoločnostiach, SPP – Distribúcia a Eustream, dosiahlo rozhodnutie a nie dohoda o kolektívnej zmluve. „Rozhodnutie berie zamestnancom veľmi veľa benefitov, ktoré predtým mali,“ upozornil Kováč. Z kolektívnej zmluvy napríklad „vypadla“ zvýšená zdravotná starostlivosť pre zamestnancov pracujúcich v teréne. Zamestnávateľ chce podľa neho tiež zamestnancom znížiť platy. Odstránil sa totiž tzv. mzdový katalóg, ktorý bol súčasťou kolektívnej zmluvy. „To znamená, že akúkoľvek zmenu mzdového predpisu nemusí odsúhlasovať s odborovou organizáciou, ale jej len oznámi zmenu,“ dodal predseda POZ.

EPH: Protest nevyjadruje postoj väčšiny ľudí v SPP

Sobotňajšie protestné zhromaždenie nereprezentovalo väčšinový postoj zamestnancov skupiny SPP, myslí si spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), voči ktorej bol protest namierený. Ako uviedol riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj, išlo o akciu časti odborárov, ktorí odmietajú prijať ekonomickú realitu a zachovať výhody, o ktorých sa ostatným zamestnancom na Slovensku môže len snívať. „Žiadať napríklad odstupné v prípade organizačných zmien až na úrovni 28-násobku mesačného platu je neobhájiteľné. Aj podľa nového návrhu však toto odstupné zostane zhruba na dvojnásobnej výške slovenského štandardu, čo je päť mesiacov,“ skonštatoval Častvaj.

Podľa EPH by udržanie vysoko nadštandardných podmienok kolektívnej zmluvy bolo na úkor štátneho rozpočtu, pretože práve štát vďaka daniam a dividendám dostane dve tretiny príjmu SPP. Nové kolektívne zmluvy sa dohovárali pod kontrolou nezávislého rozhodcu, ktorého nominovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí, dodal Častvaj.

Manažérska kontrola a procesy sú v SPP v rukách druhého akcionára

V súčasnosti je plná manažérska kontrola a procesy v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) v rukách druhého akcionára. Uviedol to Stanislav Jurikovič, hovorca ministra hospodárstva SR v reakcii na dnešné protestné zhromaždenie Plynárenského odborového zväzu (POZ) v Bratislave.

„Po definitívnom vstupe štátu do SPP bude vedený sociálny dialóg a bude riešená aj kolektívna zmluva. Dôležitým faktom však aj do budúcnosti zostáva, že SPP už nie je monopolným dodávateľom ako v minulosti. Na trhu je veľká konkurencia a aj zmeny, ktoré nastanú, budú musieť zohľadňovať tento podstatný fakt. Dnes je predčasné hovoriť o redukcii alebo konkrétnych plánoch,“ zdôraznil Jurikovič.

TASR, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.