Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sef EON - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Johannes Teyssen
11. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Odbory hrozia E.ON-u pre prepúšťanie

Najväčší energetický koncern E.ON včera oznámil svoje definitívne rozhodnutie: V Nemecku a v iných krajinách zruší 11 tis. pracovných miest z celkového počtu 80 tis. Z toho 6 tis. pracovných miest sa zruší priamo v Nemecku.

Odborový zväz Verdi okamžite reagoval ostrou kritikou a pohrozil odvetnými protiopatreniami voči firme.Odborári tvrdia, že takýto krok je voči zamestnancom likvidačný.

Predseda Správnej rady E.ON Johannes Teyssen tiež doplnil, že zamestnanci by mohli prísť o prácu aj v dôsledku prepúšťania z dôvodu nadbytočnosti. V Nemecku zanikne veľa miest najmä v nadstavbovej sfére koncernu.

Koncern musí trvalo znížiť svoje prevádzkové náklady o 1,5 mld. eur ročne, najneskôr do roku 2015. Polovicu prostriedkov chce ušetriť práve na mzdových nákladoch. Je to reakcia firmy na posledné štvrťročné hospodárske výsledky. E.ON v nich po prvýkrát v svojej histórii vykázal stratu, konkrétne v objeme 382 mil. eur.

Hospodárska strata vznikla firme po marcovom rozhodnutí spolkovej vlády zastaviť najprv dočasne a neskôr trvalo prevádzku siedmich najstarších jadrových blokov v krajine. Medzi nimi boli aj inštalácie E.ON-u. Kabinet kancelárky Angely Merkelovej tak reagoval na marcovú katastrofu japonskej atómovej elektrárne vo Fukušime.

Finančný šéf koncernu Marcus Schenck uviedol, že zastavenie činnosti jadrových blokov zaťaží tento rok firmu sumou 2,5 miliardy eur. Čistý zisk koncernu sa tak na konci roka zníži asi o 1,8 miliardy eur v medziročnom porovnaní.

Vedenie E.ON už dlhšie pracuje na novej podnikateľskej koncepcii koncernu. Doteraz posúdilo 200 regiónov, v ktorých sa javili dobré podmienky na investovanie. Ich počet neskôr klesol na 35 a napokon zostali len tri: Turecko, Brazília a India.

Text: TASR, energia

Ilustračné foto: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.