Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Odborníci z plynárenských organizácií bývalých štátov ZSSR sa so svojimi európskymi partnermi zhodli na potrebe udržania intenzívnej spolupráce a výmeny skúseností

„Oceňujeme, že miestom konania jedného z najvýznamnejších podujatí plynárenských spoločností sa stalo práve Slovensko, ktoré si už do značnej miery prešlo liberalizáciou plynárenského trhu.  Aj keď nie je členom asociácie, môže ostatným krajinám poskytnúť cenné skúsenosti z riadenia tohto procesu,“ hovorí generálna riaditeľka asociácie Oľga Gorbej. „Plynárenské sústavy jednotlivých krajín nemôžu fungovať autonómne, sú prirodzene prepojené infraštruktúrou, a preto sa ďalší vývoj celého odvetvia musí nastavovať v dialógu a spolupráci viacerých krajín.“

Účastníci zasadnutia sa oboznámili aj s informáciami ohľadom skladovania zemného plynu a využili možnosť navštíviť podzemné zásobníky spoločnosti NAFTA a.s., ktorá bola jedným zo spoluorganizátorov konferencie.

Za slovenskú stranu sa konferencie zúčastnili zástupcovia Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky a spoločností SPP, a.s., Eustream, a.s., NAFTA a.s. a VEMEX ENERGO s.r.o.

Zasadnutia Asociácie sa konajú 2 až 3-krát ročne v rôznych členských štátoch a ich hlavným cieľom je komplexná výmena informácií týkajúcich sa plynárenskej problematiky – od regulačných taríf, cien na trhu, podzemných zásobníkov cez investičný rozvoj, ekológiu a iných.

Asociácia vznikla v roku 1990 a jej najvýznamnejším iniciátorom boli predstavitelia Ukrajiny, ktorí presvedčili o potrebe jej vzniku ministra V.S. Černomyrdina (1985-1988 zastával funkciu ministra ropného a plynárenského priemyslu ZSSR). Rozpad ZSSR a vznik nových demokratických štátov mal v určitej miere vplyv na činnosť Asociácie, ale posledných 10-15 rokov je Asociácia veľmi aktívna a neustále rozširuje počet členov, teda firiem pôsobiacich v plynárenstve. V súčasnosti sa medzi jej členov radia plynárenské spoločnosti z Ukrajiny, Ruska, Moldavska, Arménska, Kazachstanu, Bieloruska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Fínska a Nemecka.

Súčasní členovia asociácie:

Ukrajina – regionálne plynárenské organizácie (kvôli početnosti sa v účasti na zasadnutiach striedajú), Ternopolgaz a štátna organizácia Ukrtransgaz (súčasť Naftogazu)

Pobaltské krajiny – reprezentované dovoznými a obchodnými organizáciami:

Estósko – Eesti Gaz, Lotyšsko – Latvijas Gaze a Litva – Lietuvos Dujos

Bielorusko – Beltopgaz a regionálne plynárenské spoločnosti

Moldavsko – Moldovagaz (akcionárom je Gazprom) a distribučné spoločnosti

Rusko –  Mosgaz, (Gazprom sa tradične zúčastňuje zasadnutí, ale v súčasnosti nie je členom)

Česká republika – Vemex

Fínsko – Gasum

Nemecko – E.ON (zastúpenie v Lotyšsku)

Arménsko – Armrosgasprom (viac ako 80-% akcionárom je Gazprom)

Kazachstan – KazTransGaz

Zdroj: Nafta, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.