Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General Rafael Mariano Grossi addresses the media during a press conference at Vienna Airport after his return from his mission at the nuclear power plant of Zaporizhzhya in Ukraine; in Vienna, Austria
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Theresa Wey
31. augusta 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Odborníci z MAAE vycestovali do Zaporižžskej jadrovej elektrárne, zriadia tu trvalú misiu

Do Zaporižžskej oblasti vzdialenej zhruba 450 kilometrov od Kyjiva by mali prísť neskôr počas dňa. Generálny riaditeľ agentúry Rafael Grossi, ktorý tím vedie, sa pred odchodom vyjadril, že dúfa, že zriadia na Ukrajine trvalú misiu, aby monitorovala najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, ktorú od jari okupujú ruské sily a prevádzkujú ukrajinskí zamestnanci.

Tieto operácie sú veľmi zložité operácie. Ideme do vojnovej zóny. Ideme na okupované územie. A to si vyžaduje výslovné záruky nielen od Rusov, ale aj od Ukrajinskej republiky,“ vyjadril sa na margo cesty do elektrárne Grossi s tým, že sa im to podarilo zabezpečiť.

Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že Kyjiv hľadá medzinárodnú pomoc v úsilí o demilitarizáciu oblasti elektrárne. „Myslíme si, že misia by mala byť veľmi dôležitým krokom k návratu pod kontrolu ukrajinskej vlády do konca roka,“ povedal minister pre agentúru AP. Ako dodal, majú informácie, že sa Rusi snažia skryť svoju vojenskú prítomnosť, takže by to misia MAAE mala všetko skontrolovať.

Naliehavosť návštevy misie sa zvýšila v ostatnom období pre ostreľovanie v jej blízkosti, z ktorého sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňujú. To vyvolalo obavy z možného úniku radiácie. Minulý týždeň bola elektráreň dočasne odpojená od ukrajinskej elektrickej siete.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.