Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Temelín-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Temelín. Foto: TASR/AP Photo/David Veis
17. júla 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Odborníci: S dostavbou Temelína nesmie ČEZ otáľať

Proces výberu dodávateľa na dostavbu Temelína je podľa komisie dlhý, trvá už tretí rok. „Je tu riziko, že optimálna doba výhodného financovania (teda obdobie nízkych úrokových sadzieb) do doby výstavby pominie,“ uviedla NEK vo svojej správe. Víťaz tendra na dostavbu Temelína má byť vybraný v budúcom roku, tretí a štvrtý blok elektrárne by sa mal začať stavať približne v roku 2017.

„Tiež existuje riziko, že pomerne priaznivé názory verejnosti na jadrovú energetiku v Európe a najmä u nás, pominú. Dodávateľ stavby by sa mal vybrať čo najskôr. ČEZ aj štát majú dostatok nástrojov na zabezpečenie financovania i technickej úrovne stavby,“ píše NEK. Zároveň ale podotýka, že situácia v českom jadrovom strojárstve sa v posledných rokoch zhoršila, kľúčové podniky sú v rukách zahraničných investorov. Pokrivkáva aj vzdelanie a výskum v oblasti jadra.

ČEZ niekoľkokrát vyjadril obavy týkajúce sa nákladnosti a finančnej návratnosti dostavby Temelína. ENEK preto navrhuje vydať na trhu nové akcie ČEZu, čím by firma mohla získať prostriedky na stavbu nových zdrojov. Komisia sa ale tiež pozastavuje nad zložením dozornej rady ČEZ, kde chýbajú odborníci na jadrovú energetiku.

V OZE musí vývoj smerovať k vzájomnej trhovej konkurencii

Pri obnoviteľných zdrojoch NEK zastáva názor, že sú najvýhodnejšie a najmenej problematické ako malé či stredné prevádzky. „Podporu je vhodné smerovať najviac do domácností a obcí, tam kde sa obnoviteľné zdroje využívajú na mieste,“ uvádza. Cezhraničný prenos elektriny by sa mal podľa NEK spoplatniť, čím by sa mohli získať prostriedky na ďalší rozvoj energetickej sústavy zaťažovaných novými obnoviteľnými zdrojmi.

ČR sa zaviazala obnoviteľnými zdrojmi do roku 2020 pokryť 13,5 % celkovej spotreby energie v tuzemsku. Postupne NEK ale odporúča finančnú podporu tzv. zelených zdrojov rušiť. „Aj v OZE musí vývoj smerovať k trhovým mechanizmom vzájomnej konkurencie rôznych zdrojov a technológií,“ uviedla komisia. Ak je podpora obnoviteľných zdrojov nutná, mala by podľa energetikov fungovať napríklad formou aukcie a licencie na príslušný zdroj, ktorá by bola pridelená tomu, kto požaduje najnižšiu dotáciu.

Podľa NEK je nutné zvýšiť účinnosť spaľovania uhlia

NEK sa vo svojej správe nevyslovuje jasne za, alebo proti prelomeniu ťažobných limitov na hnedé uhlie. Je však podľa komisie nevyhnutné zvýšiť účinnosť spaľovania uhlia. „Nemalo by sa stať, že sa prelomia limity a uhlie sa potom bude spaľovať s účinnosťou len 30 % alebo menej,“ uvádzajú odborníci. Zároveň upozorňujú na potrebu obmedziť vývoz elektriny získanej z uhlia.

Minister priemyslu a obchodu Martin Kuba vytvoril NEK ako odbornú poradnú skupinu pre aktualizáciu energetickej koncepcie vo februári. Skupinu vedie akademik Václav Pačes a šéfka Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová. Úlohou skupiny nie je zostaviť energetickú koncepciu, ale poskytnúť ministrovi odborný pohľad na českú energetiku a jej budúcnosť. Ekológovia poradný zbor kritizujú, nie je v ňom podľa nich žiadny odborník na obnoviteľné zdroje.

Koncepciu chce Kuba mať pripravenú v auguste. Dokument má stanoviť vývoj v tuzemskej energetike na najbližších približne 20 rokov. Koncepcia bude zrejme počítať s tým, že sa v ČR zvýši využitie jadrovej energie zo súčasných 30 % na zhruba 50 % celkovej spotreby.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.