Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Odborníci očakávajú, že ceny energií v Rakúsku budúci rok mierne stúpnu

Simulačné výpočty naznačili, že cenový rozdiel bude znamenať zvýšenie veľkoobchodnej ceny o jedno euro až tri eurá za megawatthodinu (Mwh). Pre rakúskych odberateľov to znamená vzostup celkového zaťaženia o 100 až 300 miliónov eur ročne, z čoho však podľa Hospodárskej komory zhruba 225 miliónov eur ponesú priemyselné podniky. Rakúska domácnosť s ročnou spotrebou 5 MWh to prakticky nepocíti.

Priaznivo by sa rozdelenie zóny mohlo odraziť na výrobe obnoviteľnej energie, ktorá bude vyžadovať menej dotácií. Staršie a menej rentabilné veterné, solárne alebo malé vodné elektrárne by mohli za ceny 50 až 60 eur za MWh znovu získať konkurencieschopnosť.

Odborníci očakávajú, že rozdelenie zóny povedie k určitému zvýšeniu celkových emisií oxidu uhličitého v Rakúsku a poklesu v Nemecku, ktoré vyrába energiu lacno a veľkú časť aj exportuje. Naproti tomu Rakúsko bude musieť vyrábať viac energie vo vlastných fosílnych elektrárňach. Podľa odborníkov však ide o minimálne zvýšenie, ktoré je vzhľadom na klimatické ciele zanedbateľné.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.