Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľkoobchodný trh s elektrinou a plynom robí vrásky aj ÚRSO elektrina plyn zdroje trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
25. novembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Odberateľom energií sa rozšírili práva, upozorňuje regulačný úrad

Odberatelia elektriny a plynu majú väčšie práva. Zabezpečila im to novela zákona o energetike, ktorá už vstúpila do platnosti. Ako upozornil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), novela zákona priniesla zmeny v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Rozšíril sa okruh práv na informácie pre odberateľa, upravil sa spôsob výpovede zmluvy, výpovednej doby a dĺžky trvania zmluvného vzťahu, odberatelia jednoduchšie zmenia dodávateľa energií, upravili sa platby pre odberateľov, ktorí budú mať po novom nárok aj na zrozumiteľnejšie vyúčtovanie.

Súhrn obsahu zmluvy

Novela zákona o energetike určuje právo odberateľa na poskytnutie informácie o stručnom a ľahko čitateľnom súhrne obsahu zmluvy. Súhrn musí obsahovať identifikáciu dodávateľa elektriny alebo plynu, hlavné podmienky dodávky, informáciu o cene, dobu trvania zmluvného vzťahu a podmienky ukončenia zmluvy.

Dodávateľ elektriny je okrem iného povinný informovať odberateľa o jeho práve na inštaláciu inteligentného meracieho systému,“ dodal regulátor.

Uzatvorenie zmlúv

Pri zmluve o dodávke elektriny alebo plynu uzatvorenej na neurčitý čas je po novom výpovedná doba jeden mesiac a začína plynúť od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení písomnej výpovede.

Zmluvu o dodávke elektriny alebo zmluvu o združenej dodávke elektriny s dynamickou cenou môže odberateľ elektriny v domácnosti vypovedať, aj keď je zmluva uzatvorená na dobu určitú. Ak je s odberateľom elektriny alebo plynu v domácnosti uzatvorená zmluva o dodávke na dobu určitú dlhšiu ako 3 roky, mení sa po uplynutí 3 rokov na 12 mesiacov.

Obnoviť zmluvu alebo predĺžiť trvanie zmluvného vzťahu po uplynutí tejto doby je možné najviac na ďalších 12 mesiacov, a to aj opakovane,“ spresnil regulačný úrad.

Výška preddavkov

Ak zmluva o dodávkach energií obsahuje dojednanie o úhrade platieb formou preddavkov s právom dodávateľa určiť ich výšku, dodávateľ ich môže upraviť len o rozdiel medzi cenou uplatňovanou v predchádzajúcom zúčtovacom období a cenou, ktorá sa uplatní v nadchádzajúcom zúčtovacom období.

Pri jej určení pritom musí zohľadniť výšku preddavkov za rovnaké obdobie predchádzajúceho zúčtovacieho obdobia a skutočný odber za predchádzajúce zúčtovacie obdobie alebo plánovaný odber na nadchádzajúce zúčtovacie obdobie,“ doplnil regulačný úrad.

Doteraz mali dodávatelia možnosť vzniesť námietku proti zmene dodávateľa elektriny alebo plynu. Po novom sa táto možnosť zo zákona vypúšťa. Novela zákona o energetike zároveň upravuje aj možnosť kolektívnej zmeny dodávateľa, to znamená, že prostredníctvom zástupcu zmení viacero odberateľov v domácnosti naraz dodávateľa.

Informácie o údajoch

Podľa novely zákona o energetike má odberateľ právo na informácie o údajoch, ktoré boli podkladom vyúčtovania. Zákon zavádza aj možnosť výberu formy vyúčtovania, a to elektronickou alebo listinnou podobou.

Pri opomenutí uhradiť preddavky alebo nedoplatok z vyúčtovania, má odberateľ právo byť na tento stav upozornený. Dodávateľ tak musí písomne určiť nový termín splatnosti, ktorý nesmie byť kratší ako 10 dní od upozornenia.

Touto úpravou legislatíva čiastočne reaguje na zvýšenie ochrany odberateľov v domácnosti pred prípadným prerušením dodávky v prípade nesplnenia ich platobného záväzku,“ konštatuje regulačný úrad.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.