Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarny panel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Pink Dispatcher (licencia Creative Commons)
6. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Odberatelia vlani prispeli na obnoviteľné zdroje 216 mil.€

Odberatelia elektrickej energie prispeli v minulom roku na podporu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a zdrojov kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) sumou 216 mil. eur. Toľko zaplatili spotrebitelia výrobcom elektriny z týchto zdrojov v tarife za prevádzkovanie systému, ktorá vstupuje do konečnej ceny elektriny. Výška doplatku pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov a z KVETu by sa mala podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v tomto roku ešte zvýšiť. Regulačný úrad predpokladá výšku doplatku pre tieto zdroje v tomto roku na úrovni 303,5 mil. eur.

Podľa regulačného úradu sa v minulom roku vyrobilo vďaka obnoviteľným zdrojom a kombinovanej výrobe elektriny a tepla 4,5 mil. megawatthodín elektrickej energie. Na celkovej výrobe elektriny tak mali tieto zdroje podiel na úrovni 16,6 %. Z vlaňajšej celkovej výroby elektriny z OZE a z KVETu malo nárok na doplatok 2,7 mil. megawatthodín vyrobenej elektriny. V tomto roku by malo mať podľa regulačného úradu nárok na doplatok vyše 3,7 mil. megawatthodín elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov alebo prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla.

Regulačný úrad od júla tohto roku upravil výkupné ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom slnečných elektrární. Tá sa znížila pre investorov, ktorí uviedli respektíve plánujú uviesť do prevádzky slnečnú elektráreň od 1. júla do konca tohto roku, z necelých 200 eur za megawatthodinu na úroveň 119 eur za megawatthodinu. Tá pritom môže byť vyrobená len vo fotovoltickom zariadení s výkonom do 100 kilowattov, ktoré je umiestnené na strešnej konštrukcii alebo obvodovom plášti budovy. Investori, ktorí postavili slnečné elektrárne na Slovensku na prelome rokov 2009 až 2010, pritom majú nárok na výkupnú cenu vo výške až 430 eur za megawatthodinu. Znižovanie výkupnej ceny elektrickej energie vyrobenej zo slnečných elektrární zdôvodňuje regulátor znižovaním cien potrebných technológií.

Na pokles výkupných cien elektriny sa musia pripraviť aj energetici, ktorí ju vyrábajú vďaka bioplynu vyrobenému anaeróbnou fermentačnou technológiou v zariadeniach s inštalovaným výkonom do jedného megawattu. V súčasnosti sa výkupná cena pohybuje na úrovni 136 eur za megawatthodinu. Od januára budúceho roku by to malo byť už len 134 eur za megawatthodinu. Od začiatku budúceho roka klesne aj výkupná cena elektriny vyrobenej pomocou spaľovania obilnej slamy, a to zo súčasných 171 eur za megawatthodinu na zhruba 154 eur za megawatthodinu. Nepatrne klesne aj výkupná cena elektriny vyrobenej pomocou plynu z čističiek odpadových vôd, a to zo súčasných 93 eur za megawatthodinu na približne 85 eur za megawatthodinu. U ostatných obnoviteľných zdrojov sa výkupné ceny elektriny meniť nebudú.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.