Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie domácnotsti vyuctovanie financie
Foto: ilustračné, GettyImages
5. júna 2023 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Odberatelia šiestich najväčších štátnych teplární spotrebovali o 10 % menej tepla

Šesť najväčších štátnych teplárenských spoločností združených pod MH Teplárenský holding dodalo v uplynulej vykurovacej sezóne viac ako 1,9 milióna megawatthodín tepla. Zákazníci teplární v Bratislave, Trnave, Martine, vo Zvolene, v Košiciach a v Žiline spotrebovali asi o 10 % tepla menej než v predchádzajúcich rokoch.

Táto vykurovacia sezóna tak trvala v priemere 243 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou v priemere o 19 dní dlhšie, avšak priemerná teplota vo vykurovacom období bola asi o 0,4 °C vyššia ako vlani,“ uviedla hovorkyňa MH Teplárenský holding Andrea Devánová.

Do vykurovacej sezóny 2022/2023 vstupovali štátne teplárne pre energetickú krízu s obavami. „Strach z vysokých cien energií sa prejavil aj na správaní našich odberateľov, a to domácností, ale taktiež priemyslu a sektoru služieb. Zo spotreby tepla môžeme konštatovať, že naši odberatelia začali úspornejšie vykurovať a spotrebovali až o 10 % menej tepla v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi,“ uviedol generálny riaditeľ MH Teplárenský holding Marcel Vrátný.

Štát pomohol riešiť vysoké ceny energií pre domácnosti štedrou štátnou pomocou a zmiernil tak dopady energetickej krízy. Stále však podľa teplárov nie je dôvod na optimizmus. „Medzi našimi odberateľmi je množstvo subjektov, ktoré sa k dotáciám nedostávajú a budú mať problémy s platením svojich záväzkov voči teplárňam. Zároveň sa napriek klesajúcim cenám energetických komodít na burzách ukazuje, že ceny tepla budú výrazne vyššie ako pred energetickou krízou,“ konštatovala Devánová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.