Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny plyn energie trhy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Odberatelia plynu sa budú môcť pripojiť na prepravnú sieť

Európske štandardy totiž nerozlišujú medzi prevádzkovateľmi prepravnej siete a distribučnej siete, pokiaľ ide o pripájanie nových užívateľov.

To znamená, že v oboch prípadoch existuje právne vynútiteľná povinnosť prevádzkovateľa infraštruktúry pripojiť k sieti každého, kto o to požiada a spĺňa technické a obchodné podmienky. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva hospodárstva SR (MH SR).

Odstránenie legislatívnych obmedzení

Ministerstvo hospodárstva vyvíja od roku 2020 snahu o identifikovanie a odstránenie legislatívnych obmedzení, ktoré neodôvodnene zvýhodňujú vybraných podnikateľov na úkor spotrebiteľskej obce.

Otázkou skôr je, prečo bolo viac ako desať rokov na Slovensku obmedzené využívanie služieb prepravnej siete v rozpore s európskymi štandardmi. Pretože v konečnom dôsledku to znamenalo obmedzenie možností slovenských odberateľov plynu, najmä z oblasti priemyslu a výroby elektriny, využiť efektívnejšie a v konečnom dôsledku i lacnejšie pripojenie priamo na vysokotlakové rozvody,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS).

Rezort hospodárstva

Rezort hospodárstva zdôrazňuje, že z pohľadu koncového odberateľa plynu, ako napríklad domácností, nie je podstatné, či náklady na pripojenie vznikajú na úrovni prepravnej siete (eustream, a. s.) alebo distribučnej siete (SPP-distribúcia, a. s.).

Do koncovej ceny koncového odberateľa sa premietnu náklady oboch infraštruktúrnych celkov.

Znamená to, že odberatelia, ktorí sa pripoja do prepravnej siete, sa logicky nepripoja do distribučnej siete, a teda náklady vzniknuté u prepravnej spoločnosti nevzniknú spoločnosti distribučnej siete.

Hovoriť dnes o náraste nákladov u koncových odberateľov je nielen predčasné, ale aj zavádzajúce, keďže viac ako dekádu nebolo možné pripájanie na úrovni prepravy,“ uviedol Galek.

Prepravná sústava

Ako ďalej dopĺňa, z pohľadu technickej realizovateľnosti má posledné slovo pri povoľovaní prevádzkovateľ prepravnej sústavy, spoločnosť eustream, a.s. Spoločnosť eustream, a. s., má rovnako ako spoločnosť SPP-distribúcia, a. s., rovnakú akcionársku štruktúru a sú rovnocenné dcéry spoločnosti SPP Infrastructure, a. s.

Spoločnosti patria pod manažérsku kontrolu skupiny Energetický a priemyselný holding (EPH), a. s.

Uvedená legislatívna zmena môže mať teda dopad iba v rovine hospodárenia jednotlivých prevádzkovateľov infraštruktúry.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.