Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: www.seas.sk
10. decembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Odberatelia nebudú platiť v budúcom roku viac za elektrinu pre likvidáciu jadra

Správcovia Národného jadrového fondu (NJF) na základe vládneho uznesenia rozhodli, že výška odvodu v budúcom roku bude na úrovni 3,27 eur za megawatthodinu. Teda na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Informoval o tom Národný jadrový fond.

Od začiatku tohto desaťročia sa výška odvodu na riešenie historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, menila každoročne v júli na základe vývoja minuloročnej inflácie.

Od roku 2019 sa však mení výška odvodu na základe nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška ročného odvodu určeného na úhradu historického dlhu z dodanej elektriny koncovým odberateľom elektriny. Výška odvodu na likvidáciu jadra sa nemenila už tri roky.

Financie na likvidáciu jadra

Celkovo sa odvod do Národného jadrového fondu, ktorý spravuje financie určené na likvidáciu jadra, pre infláciu zvyšoval päťkrát. Odvod z dodanej elektriny sa tak pre infláciu celkovo zvýšil z troch eur za megawatthodinu dodanej elektriny na súčasných 3,27 eura za megawatthodinu.

V rokoch 2015 a 2016 sa odvod nezvyšoval, keďže na Slovensku štatistici rok predtým nezaznamenali infláciu.

Národný jadrový fond, ktorý spravuje prostriedky na likvidáciu jadra, mal ku koncu minulého roka k dispozícii viac ako 1,8 miliárd eur. V roku 2014 činil pritom historický dlh Slovenska na takzvaný zadný palivový cyklus vyše dve miliardy eur. Vlani na likvidáciu jadra prispeli spotrebitelia elektriny 67 miliónov eur a prevádzkovatelia jadrových zariadení 116 miliónov eur.

Zadný palivový cyklus

Na zadný palivový cyklus okrem spotrebiteľov elektriny prispieva aj prevádzkovateľ jadrových elektrární. Podľa zákona o Národnom jadrovom fonde, ktorý je účinný od začiatku roka 2020, začal odvod platiť aj prevádzkovateľ jadrových zariadení, ktoré nevyrábajú elektrinu.

Prostriedky na likvidáciu jadra spravuje Ministerstvo hospodárstva SR. Rezort ich následne mesačne prevádza na účet NJF, ktorý vznikol v roku 2006. Účelom fondu je sústreďovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie.

Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, keďže sa nenazbierali finančné zdroje na záverečnú časť jadrovej energetiky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.