Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: ilustračné, GettyImages
18. apríla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Odberatelia môžu prejsť k regulovaným cenám energií, mali by si to však podľa Jurisa dôsledne zvážiť

Ako upozorňuje predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris, trhové ceny energií sa neustále menia a regulovaná cena v budúcnosti nemusí automaticky znamenať, že bude pre nich aj výhodnejšia.

Odberatelia môžu mať regulovanú cenu elektriny či plynu od začiatku budúceho roka, musia však prejaviť záujem do konca apríla.

Rád by som upozornil odberateľov, že vývoj trhových cien elektriny a plynu má významný vplyv aj na regulovanú cenu elektriny a plynu pre zraniteľných odberateľov a preto odporúčam odberateľom dôsledne zvážiť svoje rozhodnutie,“ uviedol Juris.

Súčasné trhové ceny

Súčasné trhové ceny energií sú extrémne vysoké a veľmi nestabilné vplyvom viacerých faktorov, ako napríklad vojenská agresia Ruskej federácie na Ukrajine, otázky okolo dodávok ruského plynu do EÚ.

Ich budúci vývoj je veľmi ťažko predvídateľný. Úrad využije dostupné nástroje na stabilizáciu jednotlivých položiek regulovaných cien tam, kde to bude možné, avšak vplyv geopolitických faktorov na ceny energií je mimo dosahu úradu,“ konštatoval Juris.

Nárok na regulovanú cenu

Doteraz mali nárok na regulovanú cenu elektriny či plynu domácnosti a malé podniky s ročným odberom elektriny najviac 30-tisíc kilowatthodín alebo ročným odberom plynu najviac 100-tisíc kilowatthodín.

Tieto domácnosti, malé podniky ako aj bytové domy s vlastnou kotolňou môžu do konca apríla tohto roku prejsť medzi regulované subjekty. Taktiež môžu doteraz regulované subjekty z regulácie vystúpiť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.