Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf predikcia 10
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: ddpavumba / FreeDigitalPhotos.net
6. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Odberateľov čaká ďalšie zníženie cien plynu

„Úrad konštatuje, že situácia s vývojom cien plynu v uplynulých mesiacoch mnohé naznačila o reálnom stave súčasného trhového prostredia s energiami na Slovensku a o potrebe jeho ďalšej regulácie. Dodávatelia plynu pre domácnosti totiž nedokázali na vývoj na európskych trhoch s plynom adekvátne reagovať a neponúkli slovenským domácnostiam nižšie ceny plynu,“ takto odôvodnil včera Úrad pre reguláciu sieťových odvetví otvorenie cenového konania voči najväčšiemu dodávateľovi plynu na Slovensku – štátnemu SPP.

Ten mal vlani asi 58-percentný podiel na trhu s dodávkou plynu všetkým odberateľom z pohľadu objemu. V samotnom regulovanom segmente domácností má SPP viac než dvojtretinový podiel. Ku koncu minulého roka plyn dodával 1,187 milióna odberateľom z radov domácností, malých i veľkých firiem.

Dodávka plynu koncovým odberateľom na Slovensku 2008-2015

Zdroj: Odhad SPP (Prezentácia Š. Šabíka na Stredoeurópskom plynárenskom kongrese 25.4.2016)

Spoločnosť informovala, že úradu poskytne súčinnosť v súlade s platnými predpismi. Úrad naposledy SPP znížil cenový strop pri domácnostiach aj malých podnikoch v novembri s účinnosťou od začiatku tohto roka.

Regulátor začal pred mesiacom zverejňovať grafy s vývojom cien komodít na trhu s tým, že domácnosti majú možnosť vidieť, či súťaž na trhu skutočne stláča ceny plynu a elektriny nadol. Plyn na referenčnej lipskej burze konštantne klesá už približne od februára minulého roku. 

Vývoj dennej referenčnej ceny plynu NCG

Zdroj: EEX

Alternatívci reagujú

Kritika neflexibility dodávateľov zo strany ÚRSO však nie je úplne namieste. Spoločnosť MAGNA ENERGIA, ktorá je tretím najväčším alternatívnym dodávateľom elektriny a plynu na slovenskom trhu a najväčším bez majetkovej účasti štátu, totiž začiatkom týždňa informovala o znížení cien plynu pre domácnosti s platnosťou od júla 2016.

Novým aj súčasným zákazníkom ponúka o 12 % nižšiu cenu oproti súčasnému cenníku dominantného dodávateľa plynu. Najviac podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Martina Ondka ušetria najväčší odberatelia plynu v kategórii D4 – až o 25 % oproti cenám, ktoré si účtuje SPP. Táto kategória pre odberateľov s ročným odberom plynu nad 6500 m3 je na rozdiel od tých nižších jedinou, ktorá nie je ÚRSO-m regulovaná. Po prepočte by tak títo veľkí odberatelia plynu mohli ročne ušetriť minimálne 850 eur.

Vzhľadom na začaté konanie a snahu ostatných dodávateľov udržať si cenovú výhodu oproti SPP je pravdepodobné, že zlacňovanie ohlásia aj ďalšie firmy.

„Od začiatku nášho pôsobenia na trhu s dodávkou plynu pre domácnosti ponúka ČEZ Slovensko aj produkty s garanciou vždy nižšej ceny v porovnaní s bývalým monopolom SPP. K úprave našich cien pristúpime vtedy, keď bude zmena cien bývalého monopolného dodávateľa oficiálne zverejnená,“ potvrdil pre náš portál Stanislav Kovalík, riaditeľ predaja pre segment SME a domácnosti v spoločnosti ČEZ Slovensko.

„Väčšina zemného plynu, ktorý sa dodáva v danom období, sa nakupuje rok vopred, jedným z dôvodov je aj bezpečnosť dodávok. Navyše oznamovať pokles cien na leto je podľa nás z pohľadu zákazníka len málo relevantné. Rozhodujúce totiž bude, aké ceny budú platné počas vykurovacej sezóny,“ vysvetlil pre náš portál konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.