Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kurenie teplo vyuctovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
6. októbra 2023 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Odberateľ sa môže odpojiť od veľkej teplárne až po zaplatení nákladov na odpojenie

Odpojenie sa od veľkého dodávateľa tepla a teplej vody stále nebude zadarmo. Odberatelia, ktorí sa rozhodnú odpojiť sa od centrálneho zásobovania teplom (CZT), musia počítať s vyplatením teplárenskej spoločnosti. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už pripravil nové výpočty nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa.

Cieľom návrhu vyhlášky je ustanoviť rozsah ekonomicky oprávnených nákladov a spôsob výpočtu ich výšky, ktorý zabezpečí kompenzáciu ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa, ktoré dodávateľ nepredpokladal, a ktoré nemá zahrnuté v cene tepla,“ uviedol regulačný úrad.

Regulačný úrad už predložil návrh vyhlášky, ktorou sa ustanovuje rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa a spôsob ich výpočtu, do pripomienkového konania. Novú vyhlášku vypracoval regulátor na základe zákona o tepelnej energetike, ktorá platí od konca minulého roka.

Podľa zákona sa môže odberateľ od CZT odpojiť len ak doterajšiemu dodávateľovi uhradí ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením. Účinnosť novej vyhlášky by mala nadobudnúť platnosť od začiatku budúceho roka.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.