Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Od včera je možný reverzný tok plynu z Rakúska na Slovensko

V rakúskom Baumagartene sa v nedeľu (24.10.) skončili stavebné práce, ktoré umožňujú v prípade plynovej krízy tzv. reverzný tok plynu z Rakúska na Slovensko. Na slávnostnom ukončení sa zúčastnil minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov, minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a predstavitelia rakúskej spoločnosti OMV Gas & Power.

Minister Miškov: Plyn môže tiecť reverzne od pondelka

„Dnešok je pre Slovensko významný tým, že sa posilňuje jeho energetická bezpečnosť. Po mojej nedávnej návšteve na Ukrajine a po dnešku môžeme teda povedať, že slovenská vláda urobila maximum pre energetickú bezpečnosť Slovenska, ako aj pre to, aby sa nezopakovala situácia spred dvoch rokov, kedy sme boli na Slovensku svedkami plynovej krízy,“ konštatoval včera Miškov na tlačovej konferencii v Baumgartene.

Podľa Miškova, od pondelka „sme schopní v prípade potreby spustiť reverzný chod plynu“. „Projekt nám prináša výhodu aj v tom, že v prípade, že by prišlo k situácii ako pred dvoma rokmi, sme oveľa lepšie pripravení na takúto situáciu,“ doplnil.

Diverzifikuje sa i zdroj, nielen trasa

Do budúcnosti sa podľa ministra hospodárstva pripravujú ešte ďalšie projekty, ktoré zvýšia energetickú bezpečnosť SR, a to najmä prepojenie európskych plynových vedení v smere sever – juh alebo projekt plynovodu Nabucco. Všetky takéto opatrenia podľa jeho slov diverzifikujú v dodávke plynu nielen cestu, ale aj zdroj plynu.

„Som rád, že reverzný chod zabezpečený tu v Baumgartene je posilnením energetickej bezpečnosti občanov SR,“ vyhlásil pred novinármi minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. Doplnil, že projekty prepojení Rakúska s jeho susedmi „dostali zelenú“ aj v rámci Európskej únie.

Podľa informácií člena predstavenstva OMV Gas & Power Wernera Auliho dosiahli celkové náklady na technické úpravy kompresorovej stanice v Baumgartene výšku približne 4 mil. eur, z čoho polovicou prispela Európska komisia.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.