Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Od septembra začínajú platiť nové pravidlá o oddelení vlastníctva v energetike

„Výrazne sa posilňuje právo odberateľa elektriny a odberateľa plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov,“ vysvetľuje rezort hospodárstva. Ustanovuje sa ním možnosť jednoduchšie zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu, či dostať bez poplatkov konečné vyúčtovanie do šiestich týždňov po takejto zmene.

Slovensko je zároveň podľa novej legislatívy Európskej únie povinné zabezpečiť, aby všetci odberatelia elektriny a plynu v domácnosti, prípadne aj malé podniky, využívali univerzálnu službu. „To znamená právo na dodávku elektriny na ich území v určenej kvalite, za primerané, transparentné, porovnateľné a nediskriminačné ceny,“ približuje ministerstvo.

Nový zákon obsahuje tiež nový režim možností, ako oddeliť výrobné a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. „Oddelenie výroby a dodávky elektriny od prenosovej sústavy bude realizované prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva,“ konštatuje rezort.

Aj v prípade povinného oddelenia výroby a dodávky plynu by sa mal využiť model úplného oddelenia vlastníctva. Zákon však hovorí, že vládny kabinet má možnosť do 1. decembra tohto roku rozhodnúť aj o inom modeli. Na výber má tak dve ďalšie možnosti – využitie modelu vytvorenia nezávislého prevádzkovateľa siete alebo modelu zriadenia nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.