Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trebišov - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto:TASR/Roman Hanc
19. mája 2017 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Od plynu k biomase. Slovenský projekt súťaží o európsku cenu

Interiér novej kotolne v Trebišove. Foto: TASR/Roman Hanc

Synergia komunálnej teplárenskej ekonomiky a prírodných možností južného Zemplína. Takto by sa dal charakterizovať projekt SINBIO, ktorý zaujal aj Brusel. „Vďaka realizovanej investícií je dnes celé mesto Trebišov vykurované s využitím obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú produkované v okolí mesta. Zvlášť dôležité je, že sa využíva poľnohospodárska slama. Okolie Trebišova je predovšetkým poľnohospodárska oblasť a voľba slamy ako paliva bola preto celkom logická,“ uviedol pre náš portál Ivan Ďuďák z firmy Intech Slovakia.

Majiteľom centrálneho vykurovania v meste sa v roku 2013 stala Trebišovská energetická. Nový vlastník sa vtedy rozhodol, že 7 plynových kotolní nahradí jeden centrálny zdroj na biomasu. Ten tvoria 2 kotly, jeden spaľuje drevnú štiepku a druhý slamu s inštalovaným výkonom 2x4MW. 

Okrem centralizácie výroby sa investovalo aj do obnovy desiatich kilometrov rozvodov. Projekt, ktorého celkové oprávnené náklady prevýšili 10 miliónov eur, bol finančne podporený vďaka Nórskemu finančnému mechanizmu. „Ide o najväčší projekt využitia poľnohospodárskej biomasy v teplárenstve na Slovensku a mohol by byť dobrým príkladom aj pre ďalšie mestá,“ dodal Ďuďák.  

Do finálového výberu Sustainable Energy Europe Awards tento rok porota vybrala celkom dvanásť projektov z EÚ. Súťažia v štyroch kategóriách: podnikanie, verejný sektor, spotrebitelia a energetické ostrovy. V poslednej z nich si vyslúžil nomináciu zástupca zo Slovenska.

Do hlasovania sa môžu zapojiť aj občania EÚ v kategórii pre verejnosť. Víťazov všetkých kategórii sa dozvieme na udeľovaní cien 20. júna v rámci európskeho týždňa energetickej efektívnosti.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.