Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2018 Ostatné od Energia.skTASR

Od Nemecka dostal projekt plynovodu Nord Stream 2 zelenú

Výhrady voči nemu vyjadrili viaceré krajiny strednej, východnej a južnej Európy. Spolkový úrad došiel k záveru, že výstavba 31 kilometrov dlhého úseku v nemeckých vodách nepredstavuje nijaké riziko pre dopravu a životné prostredie.

Prevádzkovateľ produktovodu predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch získa povolenie aj od Ruska, Fínska, Dánska a Švédska, do ktorých vôd jeho trasa zasahuje.

Stavbu plynovodu sa usiluje zablokovať Poľsko. Premiér Mateusz Morawiecki vo februári uviedol, že Nord Stream 2 porušuje princíp diverzifikácie, ktorý tvorí jadro energetickej bezpečnosti Európskej únie.

Výhrady voči projektu vyjadrili aj Česko, Slovensko, Maďarsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. Podľa nich smeruje stavba proti záujmom EÚ a obsahuje riziko ďalšej destabilizácie Ukrajiny.

Nemecká spolková vláda nepokladá Nord Stream 2 za politický, ale hodnotí ho ako podnikateľskú záležitosť zúčastnených spoločností.

Plynovod má byť uvedený do prevádzky na sklonku roku 2019. Bude stáť 9,5 miliardy eur. Pri podpise o vytvorení konzorcia na realizáciu projektu sa vlani v apríli v Paríži zaviazali koncerny Uniper, Shell, OMV, Wintershall a Engie, že na jeho realizáciu prispejú po 10 % z celkovej sumy. Gazprom poskytne jej zvyšok.

Nord Stream 2 bude dlhý 1225 km s prepravnou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne. Rovnakú prepravnú kapacitu majú obe vetvy Severného prúdu. Jeho prvú vetvu sprevádzkovali v novembri 2011 a druhú v decembri 2012.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.