Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina pomoc odpojenie energia dodavatelia koronavirus
Foto: ilustračné, GettyImages
6. júla 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Od budúceho roka by mohli mať slovenské domácnosti lacnejšiu elektrinu 

Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aritmetický priemer denných cien elektriny na pražskej burze za prvý polrok tohto roka dosiahol úroveň 46,1 eura za megawatthodinu.

Uvedená cena sa uplatní pri cenovej regulácii v elektroenergetike pre budúci rok,“ informoval ÚRSO. Ten pritom pri stanovovaní koncových cien elektriny platných v tomto roku počítal s veľkoobchodnou cenou elektriny vo výške 51,8 eura za megawatthodinu.

Silová elektrina

Domácnosti sa však dočkajú znižovania cien elektriny iba za predpokladu, že regulačný úrad nezvýši ostatné položky, ktoré vstupujú do koncových cien. Veľkoobchodná elektrina, respektíve energetikmi nazývaná silová elektrina, totiž tvorí len niečo vyše 30 % z celkovej ceny elektriny.

Nezanedbateľnou položkou sú aj poplatky za distribúciu elektriny bez strát (28 %). Tarifa za prevádzkovanie systému, v ktorej odberatelia platia za podporu výroby zelenej elektriny či podporu ťažby uhlia, tvorí zhruba 23 % z koncovej ceny elektriny.

V cenách elektriny pre domácnosti sa ešte nachádzajú tarifa za systémové služby (6 %), náklady dodávky a primeraný zisk (5 %), straty z distribúcie elektriny (4,5 %) a prenos elektriny vrátane strát (3,5 %).

Koncové ceny

Regulačný úrad bude za ostatné roky pri výpočte nových cien elektriny pracovať s jednou z najvyšších cien silovej elektriny. Pred piatimi rokmi bola veľkoobchodná cena elektriny vstupujúca do koncových cien elektriny na úrovni 33,8 eura za megawatthodinu, o rok neskôr to bolo len necelých 27 eur za megawatthodinu.

V roku 2017 ceny silovej elektriny začali pomaly rásť na 31,7 eura za megawatthodinu v ďalšom roku na 40,5 eura za megawatthodinu. Vlani to bolo najviac, spomínaných 51,8 eura za megawatthodinu.

Ceny elektriny pre domácnosti sa ostatne menili začiatkom tohto roka. Regulačný úrad koncom vlaňajška rozhodol, že sa priemerné ceny za dodávku elektriny zvýšia o 7,6 %. Za zvyšovaním cien energií bol podľa regulátora najmä nárast cien komodít na svetových trhoch. Na cenu elektriny mali vplyv aj ceny emisných povoleniek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.