Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Greenpeace Slovensko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Richard Lutzbauer
18. marca 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ochrancovia prírody žiadajú poisťovne, aby odmietli poistiť plánovaný LNG terminál v Bratislave

Ochrancovia prírody z Greenpeace žiadajú poisťovne pôsobiace na Slovensku, aby nepoistili plánovaný LNG terminál v bratislavskom prístave. Relevantným poisťovniam zaslali list, teda poisťovniam Allianz, Kooperativa, Komunálna poisťovňa, Uniqua, Generali, Union, Collonade, ČSOB a Wüstenrot. Vyzývajú ich, aby sa verejne zaviazali, že plánovanú 40-miliónovú výstavbu nepoistia. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.

Zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vyplýva povinnosť štátnej akciovej spoločnosti Verejné prístavy uzavrieť poistenie. Ak by túto povinnosť nesplnili, museli by vrátiť finančné prostriedky získané z tejto zmluvy. Ak by sa LNG terminál nepoistil, tak by to značným spôsobom tento projekt podľa organizácie finančne oslabilo. Práve v nepoistení projektu vidia environmentalisti cestu, ako zabrániť postaveniu novej plynovej infraštruktúry, ktorá je v rozpore s vedeckým konsenzom o klimatickej kríze.

Terézia Krekulová z Greenpeace Slovensko, zodpovedná za kampaň, hovorí, že tlak na poisťovne je logickým krokom v boji proti LNG terminálu. „Poisťovne, ktorým sme zaslali list, vidíme ako nádejných partnerov na spoluprácu pri zastavení výstavby LNG terminálu. Taká finančne nákladná 40-miliónová infraštruktúra s mnohými bezpečnostnými rizikami, si totiž nemôže dovoliť nebyť poistená. Aj napriek tomu, že rozkladová komisia a následne minister životného prostredia Taraba odmietli naše výhrady v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), nemienime sa v boji proti nezmyselnému LNG terminálu vzdať,“ povedala Krekulová.

Podľa jej vyjadrení sa na výzvu doteraz ozvali dve slovenské poisťovne, a to ČSOB a Collonade. Obe však viac-menej s vágnou odpoveďou. „Chápeme, že pre poisťovne je vidina poistenia takého veľkého projektu lákavá, radi by sme však apelovali na ich zodpovednosť,“ skonštatovala Krekulová. Zároveň chcú zástupcov poisťovní požiadať o osobné stretnutie, na ktorom by im vysvetlili ich pohľad. Greenpeace plánuje výzvu zaslať aj materským poisťovniam, ktoré sídlia v zahraničí a ktoré v minulosti už fosílne projekty v mnohých prípadoch odmietli poistiť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.