Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Obyvateľom žijúcim v blízkosti atómiek rozdajú jódové tablety

Jódové tablety sú jedným zo špeciálnych prostriedkov individuálnej ochrany pri jadrovej havárii. Určené sú nielen zamestnancom atómiek, ale aj občanom v okolí 20 km od Mochoviec a Bohuníc, teda v pásme havarijného plánovania.

Rozdávať ich budú obecné a mestské úrady. Distribúcia tabletiek naposledy prebehla v roku 2012, výmena je potrebná po päťročnej expirácii. Ľudia preto vrátia staré nepoužité balenia a vyzdvihnú si nové. Slovenské elektrárne ako prevádzkovateľ reaktorov takto dodajú pol milióna balení jodidu draselného. V každom balení je šesť tabliet, teda tri dávky pre dospelého človeka.

„Tabletky sa užijú len v prípade jadrovej havárie, ak je to oznámené príslušným štátnym orgánom,“ zdôraznil Radovan Minarčík, vedúci havarijnej pripravenosti a životného prostredia z útvaru bezpečnosti v Bohuniciach.

Ak sa chcete čo najlepšie ochrániť počas radiačnej udalosti, je potrebné tabletu užiť čo najskôr, najlepšie do dvoch hodín po oznámení o úniku rádioaktívneho jódu – a o tom rozhodne Úrad verejného zdravotníctva SR.

„Ak by sa stala jadrová havária, pozorne sledujte oznámenia obce a verejnoprávnych médií a riaďte sa oficiálnymi informáciami. Ľudia vydávajúci pokyny pre obyvateľstvo vedia presne opísať, ako sa vyvíja situácia z pohľadu ohrozenia obyvateľov v prípade radiačnej udalosti, aj to, kedy treba vyhlásiť jódovú profylaxiu,“ informuje Otto Lúdl, vedúci havarijnej pripravenosti v Mochovciach.

Ak nastane radiačná nehoda alebo havária na jadrovom zariadení, môže uniknúť do životného prostredia izotop jódu-131, ktorý sa hromadí práve v štítnej žľaze. „Tomuto môžeme zabrániť užitím tabliet jodidu draselného, keď sa štítna žľaza nasýti neaktívnym jódom a nedovolí, aby sa tam akumuloval rádioaktívny jód-131,“ približuje vedúci radiačnej ochrany v Bohuniciach Boris Remenec.

Ak ste alergický na jodid draselný alebo jeho zložku, môžu vám pomôcť výživové doplnky s vysokým obsahom prírodného jódu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.