Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Obyvatelia Popradu ušetrili vlani za teplo približne 831.000 eur

Poprad 15. januára (TASR) – Zriadenie mestskej Popradskej energetickej spoločnosti (PES) vlani ušetrilo v priemere každej domácnosti približne 50 eur. Potvrdil to viceprimátor Popradu Igor Wzoš s tým, že sa vďaka nej podarilo výhodne nakúpiť plyn, ktorý je základnou surovinou na výrobu tepla v Poprade a znížiť tak variabilnú zložku ceny tepla.

„Oproti roku 2016 tak Popradčania zaplatili dohromady o 831.000 eur menej. Zároveň sa mestu zvýšil zisk o 460.000 eur pred zdanením, keďže je to teraz 100-percentná mestská spoločnosť a predtým sme mali podiel len 25 percent. PES zaplatila ďalších 300.000 mestu nájom a vo vnútri firmy sa nám podarilo znížiť náklady na opravy, takže opravujeme viac,“ priblížil Wzoš s tým, že za teplo ušetrili nielen domácnosti, ale aj inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta ako napr. školy a škôlky. Množstvo vyrobeného tepla pritom bolo vlani na približne rovnakej úrovni ako rok predtým. Radnica zároveň upozornila na fakt, že revízie, kontroly a opravy sú už zarátané v samotnej cene za dodávku tepla.

Zároveň v roku 2017 začalo fungovať niekoľko desiatok tzv. odovzdávacích staníc. Ide o zariadenia, ktoré pripravujú teplú vodu priamo pri vstupe do bytovky, tá sa dostáva k obyvateľom rýchlejšie a podľa viceprimátora nedochádza k takým únikom tepla. „Aj tieto stanice vedia ušetriť ďalšie desiatky eur ročne každej domácnosti. Vlani sme ich vybudovali 34,“ upozornil.

Mesto chce pokračovať vo výstavbe odovzdávacích staníc v jednotlivých okruhoch aj v tomto roku, aby sa podarilo postupne ukončiť prevádzku kotolní. Predtým bol plán znížiť ich počet za desať rokov o 11, súčasné vedenie mesta chce tento čas znížiť na sedem rokov. „Cieľom je, aby sme za toto obdobie vybudovali čo najviac odovzdávacích staníc a mali to teplo rýchlejšie a lacnejšie doma,“ dodal Wzoš s tým, že v tomto roku by malo v meste pribudnúť 12 ďalších spomínaných staníc. Samospráva chce zároveň pracovať aj na zavedení alternatívnych zdrojov tepla, napr. z termálnych vrtov.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Aan mi

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.