Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Obyvatelia Pásma Gazy protestovali kvôli elektrine

Protest podľa Hamasu nebol povolený a organizácia sa snažila zabrániť novinárom demonštráciu filmovať.

Demonštranti sa zišli najprv v utečeneckom tábore Džabálíja a odtiaľ sa vydali k sídli distribútora elektriny s volaním: „Pozdvihnite hlas, prerušované dodávky elektriny znamenajú smrť.“ Policajti zaujali pozície pred budovou a keď na nich mládež začala hádzať kamene, strieľali do vzduchu. Nakrátko bol zadržaný novinár agentúry AP, ktorý bol prinútený vydať polícii svoje mobilné telefóny.

V Pásme Gazy žijú dva milióny Palestíncov, ktorí bojujú s ťažkou ekonomickou situáciou. Pásmo je pod izraelskou blokádou kvôli tomu, že mu vládne s Izraelom znepriatelený Hamas. Izrael kontroluje všetok import a vyraďuje z neho tovar, ktorý by sa dal zneužiť na protiizraelskú činnosť.

V stredu polícia Hamasu zatkla herca Ádila Mašvachího, ktorý na internet umiestnil video popisujúce životné podmienky pod vládou Hamasu. Zhrňuje v ňom to, čo ľudom v Gaze chýba najviac, a síce práca alebo príležitosť cestovať. Na kameru herec hovorí. „Vezmite si čokoľvek, ale elektrinu nie. Nie je práca, nefungujú hraničné prechody, nie je jedlo, voda ani elektrina,“ hovorí Mašvachí a odchádza zo záberu do tmy autom.

Domácnosti majú teraz k dispozícii iba tri, štyri hodiny denne. Ľudia si začali vypomáhať petrolejovými kachlami a obnovili varenie v komunitných kuchyniach.

Obyvatelia pásma proti Hamasu neprotestujú často, pretože, ako napísala AP, neveria, že je možné túto skupinu zvrhnúť. V minulých týždňoch sa ale vydalo na protestné pochody mnoho ľudí za tmy s rozsvietenými baterkami, aby poukázali na problémy s elektrinou.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.