Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. decembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Obyvatelia obce Dobrohošť lacnejšiu energiu mať nebudú, most však áno

„Boli to ešte pôvodné plány, ktoré sa nastolili pri výstavbe Vodného diela Gabčíkovo, avšak z rôznych, okrem iného aj legislatívnych dôvodov, k tomuto riešeniu nedošlo. Netreba však zabudnúť, že VV zabezpečila infraštruktúru pri prívodnom kanáli, pre tzv. odrezané obce Dobrohošť, Vojka nad Dunajom a Bodíky, vybudovaním rozvodov pitnej vody, kanalizácie a čistiacich staníc,“ konštatoval Gáll s tým, že to považuje za určitú kompenzáciu ľuďom, ktorým výstavba VD spôsobila aj nepríjemnosti.

„Predpokladám, že obyvatelia pozitívne ocenia aj skutočnosť, že na jar budúceho roka začneme s rekonštrukciou mosta pre obyvateľov Dobrohošti smerujúceho z obce k ich parceliam, ktoré, ak chcú obrábať, musia prejsť cez priechod nad prívodným kanálom ramennej sústavy,“ vysvetlil generálny riaditeľ. Dodal, že alternatíva, podľa ktorej by dostávali obyvatelia lacnejšiu energiu, je nemožná, keďže energiu vyrobenú MVE vykupuje distribučná sústava. „Súčasná legislatíva na zľavy už nie je nastavená. Pred niekoľkými rokmi zamestnanci Slovenských elektrární dostávali lacnejšiu energiu, mali nižšie sadzby, ale táto možnosť bola dávno stornovaná,“ vysvetlil s tým, že je skutočne rád, že VV vygenerovala zdroje na výstavbu MVE Dobrohošť.

„Realizovali sa 25-ročné plány. Je to prvá lastovička na Dunaji, plánujeme výstavbu ďalších MVE na Mosony a hľadáme možnosti realizácie aj elektrárne Čunovo 2. Sú to elektrárne v plnoautomatizovanom a bezobslužnom režime, ktoré vyrábajú len zelenú elektrickú energiu za pomoci existujúceho hydroenergetického potenciálu,“ zdôraznil s tým, že touto intenzifikačnou cestou sa pôjde aj v rámci Európskej únie.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.