Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Obyvatelia mesta protestujú proti zámeru výstavby bioplynovej stanice

Podľa hovorcu Myjavy Mareka Hrina zámer na vybudovanie stanice a predaj pozemkov odsúhlasilo koncom minulého roka myjavské mestské zastupiteľstvo. „Ide o výmeru 32.883 štvorcových metrov. Prevod pozemku však môže byť urobený len vtedy, ak bude mať žiadateľ v poriadku projektovú dokumentáciu, vyjadrenia orgánov štátnej správy a platné územné rozhodnutie,“ ozrejmil Hrin s tým, že mesto doteraz neeviduje predloženie projektovej dokumentácie stavebnému úradu, a teda sa nemôže ku konečnej podobe vyjadriť.

Ako informoval konateľ spoločnosti Petetibo Ján Babinec, obavy obyvateľov Myjavy sú neopodstatnené. „Ako dodávateľa sme si vybrali spoločnosť, ktorá je jedným z lídrov na svetovom trhu, treba sa pozrieť na jej produkty v Nemecku a Českej republike. Stanica bude stáť v extraviláne mesta, takže ani obavy z dopravy nie sú namieste,“ priblížil Babinec s tým, že surovinou do bioplynovej stanice bude trávna senáž, kukuričná siláž, prípadne cirok alebo raž. Stanica má vyrábať elektrickú energiu do verejnej siete a vykurovať by mala niektoré súkromné spoločnosti.

Doplnil, že po vybavení všetkých administratívnych náležitostí by sa mohlo začať stavať v júni alebo júli a stavba by mohla byť hotová za osem až desať mesiacov. Predpokladané náklady sa pohybujú na úrovni asi 3,5 milióna eur.

Podľa Hrina by hlavný prínos mohol byť v tom, že by sa opäť mohlo začať hospodáriť na poľnohospodárskej pôde, čím sa zlepší zanedbaná krajinotvorba regiónu aj zamestnanosť. „Všetko je v tejto chvíli otvorené a mienka verejnosti nie je zanedbateľná. Nič nie je definitívne rozhodnuté,“ zdôraznil Hrin s tým, že zámerom sa bude zaoberať mestské zastupiteľstvo 26. apríla.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.