Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bioenergy Bardejov - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Milan Kapusta
2. novembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Obvinenia v kauze biomasa neutíchajú

Protest lesoochranárov z roku 2014 pred sídlom Bioenergy Bardejov. Foto: TASR/Milan Kapusta

Lesoochranárske zoskupenie VLK upozornilo, že podľa ich zistení sa v prevádzke spoločnosti Bioenergy Bardejov opäť spaľovala nielen štiepka, ale aj vysokokvalitné drevo. „Firma naďalej spaľuje drevo vyššej kvality ako je povolené, čím porušuje zákon,“ uviedol VLK v tlačovej správe.

Porušovanie pravidiel ale pre náš portál rezolútne vylúčil konateľ firmy Jaroslav Hanzely. Podľa jeho slov sa v prevádzke Bioenergy Bardejov spaľuje iba drevná štiepka v predpísanej kvalite a obvinenia ochranárov zo združenia VLK sa nezakladajú na pravde. Ako ďalej doplnil, neexistuje ani žiadne stanovisko Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktoré by tvrdilo opak. 

Prípad z minulosti a súčasnosť

V Bioenergy Bardejov sa vyrába elektrina a teplo výhradne z biomasy. Kontrola Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v roku 2014 ukázala, že štiepka bola vyrobená z dreva vyššej akosti ako dovoľuje zákon. V roku 2015 uložil ÚRSO dotknutému subjektu pokutu 15.000 eur.

Podľa slovenských technických noriem (STN) sa drevo podľa kvality rozdeľuje do šiestich kategórií, pričom drevná štiepka patrí do najnižšej triedy VI.  Európske normy zase poznajú 4 kvalitatívne triedy – biomasa je v kategórii D. Vyrába sa z drevného odpadu po spracovaní alebo sa za týmto účelom cielene pestuje. V máji 2015 regulačný úrad novelizoval vyhlášku č. 490/2009 Z.z, ktorá mala sprísniť klasifikáciu biomasy a jej využívanie na energetické účely.

Ochranári zo združenia VLK na základe nového podozrenia podali ďalší podnet na ÚRSO, aby sa prešetrila kvalita spaľovaného dreva v Bioenergy Bardejov. Právomoc kontroly ale prešla novelou spomínanej vyhlášky do kompetencie obchodnej inšpekcie. Úrad preto postúpil podnet na SOI, ktorá dohliada na dodržiavanie zákona o podpore obnoviteľných zdrojov.

Podnet VLK v lete preveril Inšpektorát SOI v Prešove. Podľa hovorkyne SOI Danuše Krkošovej sa počas kontroly v Bioenergy Bardejov nezistilo žiadne porušenie zákona. „Uvedená spoločnosť od prvého januára 2015 nevlastní ani nespracováva drevo na energetickú bioštiepku. Elektrickú energiu vyrába zo štiepky dodávanej inou spoločnosťou, ktorá v kúpnej zmluve deklaruje, že dodávaná drevná energetická štiepka je  v súlade s STN 480057 a 480058, to znamená, že je vyrobená z drevnej hmoty kvalitatívnej triedy D,“ skonštatovala pre náš portál.

Lesoochranárske zoskupenie VLK napriek tomu podalo podnet na ÚRSO, aby zastavil Bioenergy Bardejov vyplácanie doplatku za zelenú elektrinu. Podľa ochranárov je súčasné nastavenie výkupných cien za elektrinu z OZE a KVET príliš štedré v porovnaní s výškou pokút za nedodržanie zákona.  Bioenergy Bardejov za rok 2014 zinkasovala zo štátneho rozpočtu doplatok vo výške takmer 5,5 mil. eur za 68 938 megawatthodín vyrobenej elektriny.

Kauza „biomasa“ a jej dôsledky

Ďalším pokutovaným subjektom v rámci vlaňajšej kauzy bola aj vlastnícky prepojená firma Bioenergy Topoľčany. ÚRSO tejto spoločnosti na začiatku roka  2015 vyrúbil sankciu 10.000 eur. Výhradným dodávateľom štiepky do oboch prevádzok Bioenergy je majetkovo prepojená DAH Biomasa.

Počas kontrol ÚRSO v roku 2014 sa sledovala aj nákupná cena biomasy, pri ktorej sa zohľadňovali parametre ako výhrevnosť či vlhkosť štiepky. Podľa regulátora boli zistené zásadné rozdiely v nákupnej cene štiepky, v niektorých prípadoch dokonca malo prísť k umelému navyšovaniu ceny.

ÚRSO sa rozhodol znížiť korekčný koeficient, z ktorého sa vypočítava cena tepla z biomasy pre rok 2015. Z pôvodnej hodnoty 1 sa zmenil na 0,74.

Regulátor ako dôvod uviedol ochranu spotrebiteľov pred rastom cien a zrovnoprávnenie podmienok podnikania pre výrobcov tepla, ako aj zdroje využívajúce biomasu pre kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Podľa kritikov je ale snaha ÚRSO plošne regulovať náklady na palivo pre všetkých výrobcov vecne neopodstatnená, pretože nesúťažia na rovnakom trhu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.