Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
16. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Obšivaný: Nejasné ceny primárnych energií spôsobujú problémy aj odberateľom

„Žiaľ v tomto čase ešte nie sú známe ceny primárnych energií – plynu, elektriny, vody, a to nám robí problémy. V návrhu, ktorý predkladáme Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) tak uvádzame len odporúčané ceny primárnych energií, ktoré nám dá regulačný úrad. V konečnom dôsledku ešte následne dôjde k zmenám v priebehu novembra, kedy Úrad definitívne schváli ceny primárnych energií pre produkciu tepla. Až potom sa môžeme dostať k relevantným číslam o tom, aká bude cena tepla pre nasledujúci rok,“ uviedol Obšivaný.

„Cena primárnych energií by mala byť známa najneskôr do 15. októbra. To je naozaj hraničný termín. Odberatelia tepla si do konca septembra musia nahlásiť predpokladaný odber na budúci rok“ uviedol. Druhým dôležitým údajom je cena primárnych energií. Podľa neho by bolo optimálne, keby boli ceny definitívne známe už pred predložením návrhov, čiže skôr ako je 31. október. „Takto vlastne musíme čakať počas novembra, aj do začiatku decembra. Žiaľ každý rok dostávame ceny tepla takto neskoro, a teda dovtedy sa nevieme zásadne vyjadriť, aká bude cena tepla na budúci rok,“ konštatoval.

Nejasné ceny spôsobujú problémy aj odberateľom, ktorými sú bytové družstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov i priemyselní odberatelia. „Aj oni si musia nastaviť zálohové platby pre svojich vlastníkov bytov alebo jednotlivých užívateľov bytov. Dnes to nevedia. Takisto priemysel by už v novembri mal mať plán svojej hospodárskej činnosti pre budúci rok uzavretý, mal by vedieť, aké bude mať náklady na výrobu niečoho, čo vyrába,“ zdôraznil.

Východiskom by podľa neho mohla byť určitá úprava, resp. posun termínov nahlasovania a schvaľovania cien jednotlivých komodít a primárnych energií tak, aby na seba nadväzovali. „Tým by sa vlastne odstránilo to, že ešte v novembri nevieme, aká bude cena tepla na budúci rok,“ uzavrel.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.