Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Obsah biozložiek v pohonných látkach sa od októbra v SR zníži na 3,7 %

Vyhodnotenie plnenia programu biopalív v roku 2009 a v 1. štvrťroku 2010 podľa Ministerstva hospodárstva a výstavby (MHV) SR totiž ukázalo, že cieľovú hodnotu 5,75 % energetického obsahu stanovenú pôvodne na rok 2010 je možné splniť len za predpokladu zvýšenia ceny automobilových benzínov o 2,82 eurocenta na liter a zvýšením ceny motorovej nafty o 1,62 eurocenta na liter pre konečných spotrebiteľov.

Dosah na cenu paliva vyplýva z titulu zdanenia prevyšujúceho obsah biodieselu / metylesteru repky olejnej (MERO) v motorovej nafte oslobodeného od spotrebnej dane (5 % objemových) sadzbou dane pre motorovú naftu na úrovni 368 eur/1000 litrov.

Úpravu referenčnej hodnoty biozložiek v pohonných látkach odporučilo Generálne riaditeľstvo pre energetiku a dopravu Európskej komisie ešte vo februári 2010. Referenčná hodnota pre rok 2009 predstavovala 3,4 %.

SR sa na základe hodnotenia v roku 2008 nachádzala podľa energetického obsahu biopalív na celkovom množstve motorových palív uvedených na trh na 8. mieste spomedzi 27 členských krajín EÚ.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.