Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico v Bani Nováky - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Radovan Stoklasa
19. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Obrazom: Fico v Novákoch obhajoval výrobu na odstavenom bloku

Fico v sobotu na stretnutí s hornonitrianskymi baníkmi. Foto:TASR/Radovan Stoklasa

Aktuálna kauza okolo reštartu tretieho bloku Elektrárne Nováky (ENO) prinútila premiéra Roberta Fica sfárať do bane len niekoľko mesiacov od poslednej návštevy. Okrem politickej agendy spojenej s ťažbou a spaľovaním domáceho uhlia sa vyjadril aj k podozreniu o prevádzke bez zákonných povolení. „Vôbec tu nejde o žiadnu otázku, či nejaké povolenie bolo alebo nebolo. Výroba elektrickej energie v treťom bloku je v súlade so zákonom, je na základe dohody medzi Hornonitrianskymi baňami a Slovenskými elektrárňami a je jednoducho nevyhnutná, ak sa má zabezpečiť a zachovať zamestnanosť v tomto obrovskom podniku,“ povedal v sobotu.

Elektrárne Nováky spaľujú výlučne lignit dodávaný Hornonitrianskymi baňami Prievidza (HBP). Dva bloky ENO, ktoré prešli modernizáciou, mali však problémy spaľovať určené objemy uhlia. HBP si tak ku koncu vlaňajška prenajali odstavený blok číslo 3, kde od novembra prebieha skúška zariadenia na odsírenie palín s produkciou elektriny 80 MW za hodinu. Prevádzku nezabezpečujú Slovenské elektrárne, ale priamo zamestnanci HBP. 

Ako uviedol šéf HBP Peter Čičmanec, Slovenské elektrárne nebrali dostatok uhlia, čím dochádzalo k obmedzovaniu ťažby. Tým sa podľa neho ohrozovala plynulosť a bezpečnosť prevádzky. „Bol preto spracovaný projekt, tento projekt je na štyri mesiace. Cieľom tejto skúšky a projektu je nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva,” doplnil. V súvislosti s podozrením, že HBP nemajú licenciu na výrobu elektriny dodal, že tretí blok majú poskytnutý len na prevádzkovú skúšku, aby plnil emisné limity.

K dočasnej obnove produkcie na treťom bloku ENO došlo podľa Fica kvôli tomu, že Slovenské elektrárne si neplnili záväzky voči HBP. Dnes sa má premiér v Bratislave stretnúť s vedením HBP, ako aj Slovenských elektrární. „Chceme uzatvoriť problém do konca týždňa tak, aby boli opäť nastavené všetky podmienky pre prácu ľudí, ťažbu a výrobu elektrickej energie v roku 2017.“

Na vyjadrenia premiéra reagovali pre TASR aj Slovenské elektrárne. „V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že Slovenské elektrárne už v roku 2015 upozorňovali štátne orgány, že vzhľadom na technický stav blokov ENO 1 a 2 nie je množné garantovať požadované hodnoty výroby a dodávky elektriny a že uvedené bloky nie sú projektované z hľadiska životnosti až do roku 2030,“ zdôraznil Miroslav Šarišský.

Kvôli obnoveniu výroby na treťom bloku ENO podali v piatok (16. 12.) poslanci SaS na Generálnu prokuratúru v Bratislave trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa liberálov prebieha testovanie odsírovacej jednotky bez povolení, HBP navyše nedisponujú povoleniami na výrobu a predaj elektriny a nemajú tak právo na dotácie, ktoré definuje režim tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu. 

© energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.