Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. januára 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Obnoviteľné zdroje vlani vyrobili v Nemecku 30 % elektriny

(TWh). Výroba z obnoviteľných zdrojov sa medziročne zvýšila o 19 percent a dosiahla 194,1 TWh. Podiel na produkcii elektriny v krajine tak vzrástol z 26 na 30 %.

„Je potešujúce, že obnoviteľné zdroje získavajú stále väčší význam pre nemecký energetický mix. Zároveň sa však ukazuje, že budú musieť byť vo väčšej miere vystavené konkurencii na trhu,“ uviedla pre ČTK Hildegard Müller z BDEW.

Najvýznamnejším zdrojom však zostáva uhlie. Na celkovej výrobe elektriny v krajine sa čiernouhoľné a hnedouhoľné elektrárne v roku 2015 podieľali celkovo 42,2 percentami. Medziročne to znamenalo pokles o 1,5 %.

Klesá zároveň význam jadrovej energetiky, ktorá dosiahla úroveň 14,1 %. K poklesu prispelo napríklad odstavenie atómovej elektrárne Grafenrheinfeld v Bavorsku v júni 2015. Nemecko teraz prevádzkuje ešte osem jadrových reaktorov. Ich prevádzka má postupne skončiť do roku 2022.

Nemecké ekologické združenia vítajú dôraz na rozvoj OZE, zároveň však žiadajú rýchlejšie znižovanie závislosti na fosílnych palivách v elektroenergetike aj mimo nej, najmä pri výrobe tepla a v doprave.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.