Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhoľná elektráreň uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ eutrophication&hypoxia (licencia Creative Commons)
15. januára 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Obnoviteľné zdroje majú rekordný podiel na produkcii elektriny v Nemecku

Z uhlia a obnoviteľných zdrojov pochádzalo v minulom roku takmer 70 % nemeckej elektriny. Klesá naopak význam jadrovej energetiky, ale aj plynových elektrární.

Podiel obnoviteľných zdrojov na produkcii elektriny medziročne vzrástol o 0,6 percentuálneho bodu. Za zvýšením stála predovšetkým výroba v solárnych elektrárňach, ktoré vlani dodali do siete 28.000 GWh elektriny, o 7,3 % viac než v roku 2012. Naopak produkcia veterných elektrární sa medziročne znížila o 3,5 % na zhruba 50.000 GWh.

Najvýznamnejším energetickým zdrojom zostáva pre Nemecko uhlie. V roku 2013 sa uhoľné elektrárne podieľali na celkovej výrobe prúdu v krajine 45,5 %, čo je o 1,5 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom roku.

Významne rástla predovšetkým výroba elektriny z hnedého uhlia, ktorá dosiahla 162.000 GWh, čo je najviac od zjednotenia Nemecka v roku 1990. Tieto elektrárne pritom vytvárajú najvyššie emisie oxidu uhličitého, ktorý podľa vedcov prispieva ku globálnym zmenám klímy.

Klesá naopak výroba elektriny v nízkoemisných plynových elektrárňach. Podiel plynu na nemeckej produkciu elektriny vlani klesol o 1,6 percentuálneho bodu na 10,5 %. V súčasnosti tak význam plynu pre nemeckú energetiku klesol na úroveň z roku 2003. Za nižším významom plynu pre energetiku stojí predovšetkým vysoká cena suroviny v porovnaní s uhlím v kombinácii s nízkou cenou elektriny na burze.

V súlade s nemeckým plánom na postupné odstavenie jadrových elektrární sa znižuje aj podiel elektriny vyrobenej z jadra. V minulom roku dosiahol 15,4 %, o 0,4 percentuálneho bodu menej než v roku 2012.

Zdroj: ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.